View Single Post
  #60  
Vechi 17.12.2011, 12:59:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Totusi nu se poate nega Voia Domnului.
Cineva spunea ca este o combinatie intre liber arbitru si Voia lui Dumnezeu si eu spun la fel (cred ca 70% este de la Dumnezeu).
1. Nu ne alegem parintii, familia in care ne nastem (unii sunt necajiti si chinuiti de la nastere, cu boli, handicapuri si nu sunt ei vinovati pentru ele - nou nascuti si bebelusi bolnavi, sau care mor)
2. Nu ne alegem tara, locurile, vremurile, epoca in care ne nastem.
3. Nu ne alegem anumiti talanti dati de la Dumnezeu (talente, inclinatii) -unii picteaza, altii scriu, altii canta, sau sunt mari sportivi
Si in functie de primele 3, se intampla pe urma alte lucruri, independent de voia noastra.
4. Nu ne alegem nici durata vietii, nu stim cand, unde si de ce vom muri.
5. Nu ne alegem nici macar credinta in care ne nastem sau suntem botezati.
Asta ne-o dau cei care ne boteaza: parinti, nasi, preoti.
6. Nu ne alegem felul de a fi: corp, aspect, temperament, minte,
Aici peste tot este Voia Domnului si nu liberul arbitru.


La alegerea drumului in viata concura insa (in mica masura) si alegerea noastra.
- studii, profesie
- loc de munca
- casatorie (noi alegem dupa voia noastra partenerul, dar si Dumnezeu intervine)
- copii (dupa Voia Sa, unii au, altii, nu, la altii se intampla minuni, etc.)
- conduita, fapte
- drumul credintei, chiar mersul la manastire - la primul participam si noi, la al doilea intervine mult Dumnezeu

Unii spun ca multe lucruri sunt urmare a pacatelor noastre. Da, dar asta inseamna ca noi am pacatuit si Dumnezeu ne da pedeapsa pentru asta, deci tot Voia lui.

Poate ca cei care sustin liberul arbitru, sa explice cum se manifesta asta, in ce anume nu este Voia/alegerea lui Dumnezeu, ci numai a noastra.

Si tocmai noi credinciosii ar trebui sa nu uitam: "Fie mie Doamne, dupa Voia Ta".
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote