View Single Post
  #239  
Vechi 18.12.2011, 16:33:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Cum aberatie? nu scrie asa in Scripturi?

Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc - Apoc. 20:14

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=20
V-am mai spus ca nu aveti identitate, ca nu va asumati o identitate si ca la logica stati prost. Nu ati raspuns si continuati. Dupa cum v-am spus sunteti consecvent. Nici nu mai astept un raspuns la restul aspectelor. Eu totusi va raspuns.

Apocalipsa e cea mai grea carte de explicat. Cei mai multi preoti nu se incumeta sa o explice si daca totusi o fac, aceasta se bazeaza doar pe o documentare temeinica si amanuntita. Asa ca eu cu siguranta nu imi voi permite sa explic Apocalipsa.
Dar voi explica ffffff pe scurt conceptia ortodoxa despre moarte si iad.
Moartea de de 3 tipuri:
1. Moarte fizica
2. Moartea ca urmare a pacatului, din care omul se poate ridica prin pocainta
3. Moartea vesnica de dupa Judecata

In acest verset se refera la eliminarea mortii: nu vor mai muri oamenii fizic, nici nu for mai pacatui si moartea vesnica va insemna pedeapsa pentru cei pacatosi

Iadul este:
1. Iadul in care se afla sufletele pacatosilor dupa judecata particulara, din care totusi pot fi salvati prin rugaciunile celor vii
2. Iadul de dupa Judecata Universala unde vor fi chinuite (si am explicat cum) sufletele pacatosilor pentru eternitate. Nimeni nu isi va mai putea schimba starea dupa judecata

In acest verset se refera exact la transformarea Iadului cel dintai cu cel vesnic.