View Single Post
  #13  
Vechi 21.12.2011, 13:12:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.612
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pe de alta, "trebuie sa facem" pentru a ajunge la masura de a ne impartasi constient de aceasta iubire fara margini a lui Dumnezeu. Iar "a face" presupune ca in viata aceastea sa ne insusim si sa purtam chipul iertarii, iubirii, dreptatii dumnezeiesti. Inseamna a ne asemana Lui..
Acesta este un deziderat sublim; cine nu si l-ar dori? Dar oare poate omul sa faca asa ceva, sa devina purtator al chipului divin? Vei spune ca numai cu ajutorul lui Dumnezeu. Bine, dar in gradina Edenului era omul si era Dumnezeu, zilnic langa om sa-l ajute si sa-l sustina; si totusi omul nu a putut sa-si pastreze chipul divin pe care tocmai il capatase. Ce a lipsit atunci si ce este acum in plus, ca sa faca posibila aceasta ramanere in El?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote