View Single Post
  #23  
Vechi 26.12.2011, 19:32:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Raoul și Ștefan Florin,

Doamne ajută!

Cred că ultimul rege al României nu poate fi judecat atât de dur și acuzat de "lașitate", căci a fost obligat să abdice. Să ne gândim logic: criminalii și anticreștinii comuniști, după ce au pus mâna în mod nelegitim pe puterea politică, ar mai fi putut tolera prezența Regelui în țară? Oare ei ar mai fi putut accepta monarhia, după ce au reușit să creeze regimul totalitar?
Nu, ci l-ar fi ucis pe Rege, dacă s-ar fi opus ordinului de abdicare și, mai grav, i-ar fi asasinat și pe acei monarhiști pe care-i arestaseră.
Ce trebuia să facă Mihai I, să se lase omorât, susținând copilărește că el nu-și părăsește țara?
Este foaarte ușor să judecăm astăzi, nefiind implicați în acele evenimente dramatice din istoria țării noastre.
Republica a fost impusă ca formă de guvernare în România de către regimul totalitar comunist, în data de 30 decembrie 1947. Forma de guvernare aleasă de către români în mod liber încă din sec. al XIX-lea fusese monarhia constituțională.
Cât despre condamnarea și executarea mareșalului Ion Antonescu, aceasta a fost săvârșită tot de către "amicii" comuniști care, ca orice reprezentanți ai totalitarismului, își ucideau fără cruțare adversarii politici.

Regele Mihai I al României și-a mărturisit clar, în acest mesaj, adeziunea la credința noastră creștină, fiind, așa cum frumos remarca domnul M. Dragomir, un adevărat monarh creștin. În schimb, comuniștii au fost atei și păgâni și anticreștini declarați.
Așa că... cine au fost cu adevărat trădătorii țării?

În privința lui I. Antonescu, este, de asemenea, foarte dificil de discutat, contextul istoric din acea perioadă fiind deosebit de complex. Nu contest faptul că el a condus România într-un moment critic (Războiul al II-lea Mondial). Totuși, cred că ar fi bine să nu idealizăm regimul său de dictatură militară. Ce-a avut împotriva evreilor? De ce a deportat oameni pașnici în Transnistria (în 1941), lăsându-i să moară de frig și de foame? Doar pentru a fi consecvent politicii lui Hitler? Dar Hitler de ce a ucis milioane de oameni nevinovați, motivându-și genocidul doar prin apartenența victimelor la poporul evreu?

Aceasta este opinia mea, dar, desigur, este posibil să mă înșel.

Vă doresc o seară binecuvântată și sărbători minunate în continuare!
Doamna, Antonescu a deportat in Tranznistria doar evreii adusi in Basarabia de Stalin ca sa inlocuiasca populatia romanesca si care nu stiau un cuvant romanesc. Exista vre-un document oficial care sa ateste ca Antonescu si Romania a participat la holocaust? In legatura cu fostul rege, nu este judecat dur.Fratele bunicii dupa tata, a fost luat prizonier tocmai datorita loviturii de stat data de Mihai (asta o stiu de la unchiul meu dupa ce am stat de vorba cu el in 1994). Si nu a fost fortat sa abdice.El si-a negociat abdicarea, a vadut-o pe bani, masini (2 Buick) si 40 de tablouri apartinand statului roman. Daca doriti va dau si lista acestor tablouri, si numele celor 2 tablouri pe care Mihai a incercat sa le vanda in 1993, dar casa de licitatii la presiunile statului roman a refuzat sa le vanda, El care a declarat ca nu a plecat cu NIMIC din tara. Daca nu a plecat cu nimic de valoare din tara, cum a ajuns sa detina aceste tablouri care au apartinut patrimoniului statului roman? Doamne ajuta!
Reply With Quote