Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu
Bineînțeles, căci observ că unii confrați pun sub semnul îndoielii chiar inspirația lui Dumnezeu asupra autorilor biblici, ba chiar se sugerează că Biserica ar avea autoritate mai mare decât Dumnezeu Însuși (vezi autoritatea Cuvântului vs. autoritatea Tradiției).
|
nu am pus la indoiala ca Biblia nu este inspirata de Dumnezeu. Dar tu prietene, nu stii sa citest? Ce zice Solomon in cartea lui: "Și m-am sârguit în inima mea să cercetez și să iau aminte cu înțelepciune la tot ceea ce se petrece sub cer." si
"M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare și iată: totul este deșertăciune și vânare de vânt". Zice cumva Solomon ca Dumnezeu i-a descoperit asta sau este propria lui constatare? Dar tu prietene urmezi sfatul lui Solomon? Faci tu asta: "Nu este altă fericire pentru om decât să mănânce și să bea, și să-și înveselească sufletul cu ce este bun din agoniseala lui!"? Daca este un sfat inspirat de Dumnezeu il urmezi? Doamne ajuta!