Subiect: Cugete trupesti
View Single Post
  #3  
Vechi 08.01.2012, 00:41:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna seara,

Ce parere aveti vis a vis de urmatorul lucru: vi se pare normal sau anormal a avea zilnic cugete trupesti(deci doar ganduri, nu si fapte), in conditiile in care ti-ai pastrat fecioria, nu te afli intr-o relatie si ai o varsta cuprinsa intre 25 si 30 de ani? In indreptarul ortodox pentru spovedanie cugetele trupesti sunt trecute ca fiind pacate.
Pot fi la fel de bine păcate, după cum pot fi ispite. Diferența dintre ispită și păcat stă în măsura colaborării noastre. Dacă e vorba de simple gânduri care vin în ciuda voinței noastre, atunci sunt sugestii care vin de la Iepurilă. Trebuie să fugim de ele și să nu le dăm curs. O rugăciune scurtă, de exemplu: "Doamne, Tu știi că sunt fire slabă, întărește voința mea, că fără Tine nu pot să scap" e foarte eficientă. Pe moment, până când dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor îndrăznește din nou, caz în care va primi același tratament. Până la urmă, după câteva șarje respinse, i se ia și pleacă de la noi o perioadă mai lungă.

Să luăm două cazuri.
A. Popescu m-a enervat, m-a scos din fire rău de tot. Cu motiv sau fără motiv, nu are importanță. Iar mie, simt că îmi vine să-i sparg capul cu un pietroi. Spun imediat ce realizez pericolul: "Doamne, ia de la mine gândul acesta".

B. Popescu m-a enervat, m-a scos din fire rău de tot. Cu motiv sau fără motiv, nu are importanță. Iar mie, simt că îmi vine să-i sparg capul. De fapt, ce-ar fi să îmi imaginez că eu chiar îi sparg capul ăla cu care gândește rele despre mine ? Să mă aplec în jos, să iau un pietroi ascuțit, să îl proiectez drept în frunte. Ia uite cum mai zbiară Popescu de durere, cum se închircește de durere în fața mea și îi îngheață lui cuvintele în gură ! Ia uite creierii lui calzi cum se răspândesc pe asfalt !

Ei bine, diferența dintre cele două cazuri e enormă: cât diferența de la curăție la crimă. Mutatis mutandis, dacă am o viziune de o clipă că Gigina e dezbrăcată și că...dar gata ! "Ajută-mă, Doamne, să scap de acest demon al necurăției !" Aceasta a fost o ispită. A trecut, chiar dacă a trecut doar o oră.
Dimpotrivă, dacă Gigina stă mai mult timp dezbrăcată în închipuirea mea, ba chiar, dacă mă uit mai bine, iat-o, îmi face cu ochiul și îmi șoptește: "Mihnea, știu că ai așteptat atâta clipa asta, hai, vino ", iar eu nu stau ca prostul să mă poftească de două ori, ci mă bag lângă trupul ei cald și tandru și etc etc, atunci nu mai vorbim de o simplă ispită, ci de masturbare intelectuală.

Citat:
Daca ele reprezinta pacate, atunci cum mai pot avea sotii relatii intime?(adica mi se pare cam imposibil sa ai relatie intima fara sa fi avut vreun cuget trupesc inainte)
În toate cele de mai sus, Gigina nu era nevastă-mea, se înțelege.

Citat:
Ce s-ar putea face pentru a se diminua frecventa cugetelor trupesti in cazul persoanei necasatorite dar care si-a pastrat fecioria pana la o varsta intre 25 si 30 de ani?
Lupta cu Sărsăilă, care îl substituie pe iubitul nostru și ni se înfățișează chiar mai atrăgător decât este acela de fapt, e o luptă complet inegală. Am pierde-o în mod sigur fără ajutorul unor persoane cu putere cel puțin egală cu Sărsăilă. Ce să facem ? Să cerem ajutorul, știut fiind că ajutorul acelor persoane este cu atât mai prompt și mai substanțial cu cât suntem mai mult în prietenia lor.

Eu am și o tehnică foarte practică, cu rezultate de 100 % în alungarea unor asemenea gânduri, numai că înfățișarea ei în mod public mă tem că ar fi smintitoare pentru cineva mai simțitor. Cu dragă inimă, am să v-o înfățișez prin mesaj privat, dacă socotiți că v-ar fi de folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.01.2012 at 01:01:24.
Reply With Quote