Subiect: Barbatii
View Single Post
  #142  
Vechi 13.01.2012, 20:50:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ideea ca se utilizeaza anticonceptionale pt ca nu Doamne-Fereste sa fie in orice familie 10-20 copii care sa moara de foame,nu este decat o exagerare scornita de unii.
Unele femei sunt mai fertile,alte nu prea iar altele deloc,iar inainte de perioada utilizarii in scara larga a anticonceptionalelor nu putem spune ca toate familiile duceau in spate de la 10 copii in sus.
Exemplul femeilor din familia mea:strabunica 3 copii,bunica 4,matusa 4,mama 1,sora bunicii 1.Aceste femei nu au luat in viata lor pastile abortive dar atat le-a dat Dumnezeu.Sora bunicii din un copil cat a avut a ramas cu 0 decedand la varsta de 16 ani si cum altii nu au mai putut sa faca,s-a pus pe adoptat.

Apropos de murit de foame,eu si parintii mei am cam murit de foame cand ei au ramas someri exact dupa revolutie iar eu eram doar un copil.Vezi nu conteaza numarul?Depinde de intamplarile care se abat peste capul unor familii si familii...Nu este o reteta universala ca numai cei multi mor de foame,daca au niste parinti intelepti invatati sa munceasca nu sa se vaiete atunci sigur nu moare nimeni de foame.

Cei care mor de foame sunt lenesii si analfabetii,sau ambele.
Ce ma revolta pe mine sunt tocmai acesti indivizi care nu vor sa investeasca in educatia lor,care nu stiu sa faca nimic concret insa se plang de mama focului ca sunt muritoare de foame si fac mereu apel la mila crestineasca.
Aici sunt cam confuza,nu cunosc cum ii inzestreaza pe oameni Dumnezeu...dar stiu sigur ca celulele cenusii se mostenesc pe linie genetica ...probabil ca nu putem sa avem pretentie de la oricine sarman sa devina o somitate,dar cel putin sa faca niste munci simple sa-si castige painea!

Daca vezi ca esti fertila si faci copil in fiecare an si nu mai vrei,e de ajuns sa te opresti,trimite-ti sotul in alt pat!!!Gasiti un hobby ceva...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote