View Single Post
  #7  
Vechi 17.01.2012, 20:51:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?

Are dreptate, Erethorn. Chiar dacă dvs. ați umblat pe la martorii lui Iehova, se pare că nu au avut încă încredere în dvs. să vă spună chiar totul. Acum șase săptămâni discutam, din păcate*, cu un astfel de individ care încerca să mă convingă de identitatea "fără echivoc" dintre Arhanghelul Mihail și Iisus Hristos. (Oricum și printre martori există disensiuni, grupulețe și rătăciți de tot soiul, la fel ca ceilalți vajnici scoborâtori în linie directă din "apostolii americani comis voiajori din secolul I d.Hr.").

*Spun "din păcate" fiindcă am renunțat demult să mai port discuții "face to face" cu cei care nu îngenunchează niciodată în fața Creatorului lor în casele lor de rugăciune (Dar într-un fel îi și înțeleg. Ce sentimente de pietate și evlavie ar putea să-ți inducă țambalele și acordeoanele?).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.