View Single Post
  #9  
Vechi 22.01.2012, 01:08:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In primul rand, cred ca ceea ce numim noi "frumos" difera mult de ceea ce este frumos in fata lui Dumnezeu.

Apoi, chiar daca oamenii frumosi atrag atentia si sunt doriti, asta nu le asigura nicidecum relatii fericite.
Am prietene care sunt extraordinar de frumoase (cateva au fost manechine profesioniste). Ai putea crede ca si-au gasit usor perechea. Nu este adevarat.
Sunt fie necasatorite, fie s-au casatorit tarziu.
Cred ca am mai scris de cunostinta mea, de o frumusete incredibila (tot fost manechin profesionist) care este inselata sistematic (adica sotul ei avea un plan elaborat prin care atragea alte femei). Asta pt ca au fost avansate pe forum teorii cum ca barbatul inseala cand nu gaseste acasa ce-si doreste.

Nu confunda frumusetea fizica cu "o sansa in plus la fericire". Nu este chiar asa.

Cred ca daca stai sa te gandesti, cele mai frumoase persoane pe care le cunosti nu sunt neaparat astfel pentru calitati fizice. Ci mai mult fascineaza o personalitate armonioasa, calm, umor, bunavointa, inteligenta etc etc..
Asta deoarece,persoanele extrem de frumoase stiu ce influenta au asupra altor"muritori de rand"si devin axate numai pe acest aspect in detrimentul altor calitati.Se comporta de parca ar fi o specie diferita(defapt asa sunt tratati de ceilalti).
Se poate spune ca sunt si ele victimele superficialitatii celorlalti.

Probabil ca frumusetea aia perfecta precum si uratenia se afla la extreme,in rest oamenii de rand ca specie se afla la mijloc,nici prea-prea nici foarte-foarte,atat cat sa nu speriem unii de altii :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.01.2012 at 01:15:11.
Reply With Quote