View Single Post
  #4  
Vechi 23.01.2012, 11:52:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doctrina adventistă a Sanctuarului luată în bărdacă pe aici, nu se referă la calcule "cât ar mai fi până vine", ci ce face Hristos acum în Sanctuarul Ceresc. iar acest lucru este important:

"Lucru de căpetenie din cele spuse este că avem astfel de Arhiereu care a șezut de-a dreapta tronului slavei în ceruri, Slujitor Altarului și Cortului celui adevărat, pe care l-a înfipt Dumnezeu și nu omul." (Evrei 8,1-2 - versiunea Sinodală)


Poate pentru tine nu e important acest lucru, dar pentru sf. ap. Pavel și pentru urmașii lui Hristos pe pământ este. Pentru tine e mai important că aveți arhierei proțăpiți (înfipți) în fața altarelor "înfipte" (proțăpite) de om și nu de Dumnezeu prin biserici?

Mă interesează și am chiar o resposabilitate vis a vis de aceasta, așa cum zice sf. ap. Petru:


"Deci dacă toate acestea se vor desființa, cât de mult vi se cuvine vouă să umblați întru viață sfântă și în cucernicie, Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!" (2 Petru 3,11-12 - versiunea Sinodală)
99 ce inseamna "Asteptand si grabind venirea zilei Domnului" ? Inseamna sa te desavarsesti si sa ajuti si pe altii sa se desavarseasca nu sa cauti pe dracu-n patru in carti.Inseamna sa nu mai ai nici o teama de venirea Domnului si nici sa nu sperii pe altii cu asta ci sa fii pregatit sa il intampini cu bucurie.Sa intelegi ca Domnul mai intarzaie o clipa tocmai pentru ca noi nu santem pregatiti si ca inca ne temem si asta e o mare favoare pe care ne-o face.
Reply With Quote