View Single Post
  #34  
Vechi 30.01.2012, 12:09:49
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Smile rugacIUNE si actIUNE

Va rog sa ma credeti ca sunt de acord cu zaharia_2009 si frustarea sa, care este si a mea. Joi m-am dus cu un genunchi umflat la medicul de familie si mi-a zis ca nu ma ia pentru ca nu am programare. Nu pot sa merg decat martea sau joia dupa-masa, in rest programul este dimineata si eu sunt la serviciu. Stiti foarte bine abuzurile in crestere a statului asupra simplului cetatean. Sunt ortodox si CONVINS, cant in strana, traiesc crestineste, DAR din pacate cultul nostru nu stie sau nu vrea sa LUPTE pentru omul de rand. S-a pierdut exemplul Sfantului Calinic de la Cernica? Oare de ce FRATILOR? De ce e biserica mea pe care O IUBESC, e MAMALIGA? Ma doare sufletul pentru ea si doesc sa se RIDICE la propriu. Biserica nu e doar preotii, ci si oamenii. Ce folos de o biserica goala sau cu oameni satui de viata grea?
Dumnezeu nu iubeste saracia, nu este o virtute saracia, eventual o cruce. Nu ar prospera si biserica impreuna cu oameni prosperi? Comunismul a fost post, 1990-2008 a fost oarece prosperitate, s-a vazut ca astfel s-au construit multe biserici. Bine era daca bisericile construiau si asezaminte medicale - vezi ce a facut mitropolitul Bartolomeu Anania - sau de ajutorare a oamenilor nevoiasi, sau aduceau experti in consultanta pe teme sociale sau afaceri sau educationale sau sa invete meserii noi, pentru credinciosi. DAR CINE SA GANDEASCA?! Dragi frati in Hristos, chiar nu mai gandim, nu mai vedem, nu mai simtim? Ne napadesc buruienile si nu punem mana sa le curatam. Politicul si prostul gust sunt aceste buruieni. A ridicat glasul vreun inalt ierarh? A mers impreuna cu 100.000 de credinciosi sa ceara dreptate celor napastuiti? Bine ca Stefan cel Mare si Sfant mergea la razboi cu preoti cu tot...Cred ca, asa cum spunea acu' 8 zile la TVR Rafael Udriste, ca Biserica se COMPLACE. Haideti oameni buni sa trezim pe mama noastra Biserica Neamului din adormire si sa o ajutam sa ia ce-i al ei. Sa ne ia pe noi si sa se implice in gospodarirea Gradinii Maicii Domnului. Argumentul ca ea se ocupa doar de rugaciuni duce inevitabil la departarea poporului de ea si bisericile vor fi goale. Oamenii se vad ca nu au sprijin in mana vazuta a lui Hristot pe Pamant care este biserica. Eu am patit aici pe forum cand am spus ceva critic despre anumite manifestari ale unor slujitori ai bisericii urmatorul lucru: am primit pe privat un mesaj de la un preot si in momentul cand l-am citit AM FOST STRANS DE GAT! Mi-a trebuit ceva sa-mi revin. Preotii au o putere pe care o folosesc. Pot binecuvanta, dar si lovi. Dar ma rog pentru Biserica si slujitorii ei ca si pentru noi ca Dumnezeu sa ne ajute, sa ne ierte si sa ne scoata la LUMINA. Daca am suparat pe cineva il rog sa ma ierte, sunt un om care pune suflet in ceea ce crede ca e ADEVAR.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote