View Single Post
  #43  
Vechi 06.02.2012, 12:36:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Mai astept parerile voastre si vreau sa citesc si eu despre familii care se roaga impreuna. O idee buna, de pus in practica de catre cine poate, fireste, ar fi sa spunem cu totii Tatal nostru atunci cand ne asezam la masa. Sau macar sa ne inchinam impreuna. Asta functioneaza la mine si cred ca ar functiona si Tatal nostru. De asemenea, imi aduc aminte ca atunci cand mergeam cu totii la cimitir, bunica ne punea sa spunem impreuna Tatal nostru, cu voce tare. I-a pus sa zica si in timpul cutremurului din 1977. Masa si prezenta mortii, acestea doua imi raman pentru mine, asadar, cadrele in care se poate manifesta comuniunea in rugaciune cu familia. La biserica e altceva, fireste.

Sunt de parere si ca rugaciunea creeaza niste punti. Se realizeaza o relatie sufleteasca foarte apropiata cu persoana alaturi de care te rogi, chiar daca nu se regaseste si in sfera sociala. De pilda, mie imi sunt mai apropiate sufleteste persoanele din biserica, desi cu majoritatea nu am schimbat nicio vorba, decat persoanele cu care petrec foarte mult timp si despre care stiu vrute si nevrute. Acelasi lucru pentru persoanele (vii sau moarte) pentru care ma rog ocazional, desi poate ca nu le-am vazut de mult timp sau nu le voi mai vedea niciodata.
Glykys ,daca doi soti se roaga impreuna , puntile sunt deja create.
In general sotii au si acelasi duhovnic si aceleasi preocupari duhovnicesti
Merg impreuna pe drumul mantuirii.
Rugaciunea se poate face in aceeasi camera ,cu candela aprinsa ,fiecare citind din cartea de rugaciuni sau psaltire.
Nu inteleg de ce ar trebui mers in alta incapere .
Efectele rugaciunii se vad in viata de zi cu zi ,normal ca acolo unde e mai multa rugaciune si diavolul are mai putina putere ,dar pot aparea si ispite.
Ana21 spune ca are piedici de la copii ,se poate face o intelegere cu ei ,sa li se dea o ocupatie ,ceva si seara dupa o anumita ora ei dorm.
Eu de ex.ma rog dupa ora 22.30 ,nu pentru ca asa mi-am propus ci pentru ca atunci ma degrevez de anumite responsabilitati.
Si pe mine m-ar interesa efectele rugaciunii comune in viata celor din familie ,daca s-a produs vreo schimbare in bine la copii ,parinti ,etc.
Reply With Quote