Subiect: Preoti fara har?
View Single Post
  #52  
Vechi 10.02.2012, 16:28:37
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
omule, ma faci sa zambesc trist.
esti intruparea perfecta a iubirii descrisa de parintele:
"Cuv. Paisie Aghioratul: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
e si firesc, fiind vorba de un duh strain sa nu vb de dragostea ptr adevar. Caci doar Dumnezeu e dragoste.
Discutia cu tine e inutila ptr mine, deoarece atunci cand erezia cuprinde mintea si inima unui om, nu mai e loc ptr adevar. Asa a patit Arie, Nestor si altii.
Nu degeaba, erezia e considerat pacat impotriva duhului Sfant, caci omul nu mai doreste indreptarea.
Domnul sa aibe mila de sufletul tau!
Femeie, esti cu dracul! :) Iti raspund in logica de Ev Mediu pe care o ai si tu. Cred ca si preotul exorcist de la Tanacu ar fi dezarmat inaintea ta.

Tu esti eretica atata vreme cat spui ca "egalitatea" si "fraternitatea" nu sunt valori ale Bisericii noastre Ortodoxe (ar trebui sa te pocaiesti acum inaintea arhiereului ori sa fii excomunicata), ii hulesti pe patriarhi acuzandu-i de apostazie si ma faci pe mine - eretic, pe ce motiv? Pe motiv de ascultare inflacarata fata de invataturile ecumeniste ale patriarhilor Teoctist, Daniel, Atengoras sau Bartolomeu, patriarhi pe care tu ii hulesti? Tu traiesti intr-o biserica separatista undeva sau intr-o secta si te dai ortodoxa sau ce bai ai tu, de fapt? Daca respingi autoritatea patriarhilor ortodocsi, nu te chemi ortodoxa, te chemi schismatica. Deci alearga degraba la preot si te spovedeste, caci smintitu-te-ai foarte, iar pasii tai alearga spre satana. Cei ce smintiti credinciosii cu vorbe de ocara la adresa altor crestini, in loc sa-i invatati iubirea lui Hristos, pedeapsa voastra nu va adasta!

Osanda voastra nu dormiteaza!
Reply With Quote