View Single Post
  #38  
Vechi 12.02.2012, 22:15:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De scheletele din Egipt nu stiu, nu am auzit nici eu.
Exista o profetie a Fer. Agathanghel care spune ca la un moment dat catolicii se vor intoarce la ortodoxie si papa va deveni ortodox. Si parintele Cleopa o aminteste.
Nu comentez. E dreptul meu sa fiu sceptic. Nu neg nici o invatatura a Bisericii. Exista unele asa zise profetii (e clar ca unele sunt false) de care ma pot indoi atat timp cat nu sunt cuprinse in Sf Scriptura. Nu e ca si cum m-as asemana protestantilor, dar uneori exista si in ortodoxie unele exagerari. Exagerarile de manifestare si din toleranta excesiva apar si unele curente nepotrivite cu invatatura Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, exista o minune cu Sfanta Impartasanie de prin anul 700, painea si vinul s-au transformat in carne si sange si s-a pastrat pana azi. E la catolici pastrata si acestia au lasat oamenii de stiinta sa examineze. Nu stiu ce rezultate au fost.
Ok. Daca era vorba de ortodoxie as fi inteles sa nu fie mediatizata, dar la catolici... Asa ca "rezultatele" respectiva atat timp cat nu apar pe nici un site oficial nu pot fi considerate (de mine unul nu) ca fiind veridice. Ma indoiesc ca Vaticanul nu ar fi mediatizat asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Giulgiul de la Torino nu se stie daca e autentic, e posibil sa fie.
Atat timp cat nu e sigur e bine sa nu il prezentam ca dovada. In schimb datarile cu Carbon 14 exista. Si spun altceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imaginile acelea cu apa nu cred ca sunt cu apa sfintita, sunt ale unui japonez. In schimb exista niste experimente in Rusia cu apa sfintita, am amintit de ele.
A fost o vreme cand consideram ca ortodoxia trebuie mediatizata. Ca asa se face propovaduirea evangheliei. Ca trebuie facute documentare si aduse dovezi si argumente stiintifice care sa ateste minunile. In special minunea Luminii Sfinte. Doar ca am inteles ca e gresit. Nu asa se vor intoarte oamenii la credinta. Nu facand experimente pe aghiazama. E simplu sa ne punem intrebarea: Asta ar vrea Dumnezeu? Sa facem experimete pe aghiazma? Sa ajunga Sangele Sau intr-un laborator. Eu nu spun sa nu aveam discernamant si sa nu analizam faptele, sa credem orice (de altfel se vede ca sunt foarte sceptic), dar pana la astfel de abordari "stiintifice" ale credintei e cale lunga.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, nu e bine sa ne rugam pentru aparitii si sa cautam minuni.
E evident ca nu e nimic de comentat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote