View Single Post
  #1  
Vechi 17.09.2007, 00:58:11
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

din cartile pe care le-am citit si chiar si intr-o carte de a pr paisie aghioritul se povesteste ca ar fi in vf sf munte athos 6 iar dupa altii se zice ca ar fi 12 calugari pustnici in vf acestui munte care nu ii vede nimeni care sunt goi cu barbile pana in pamant ca au la gat o cutiuta de metal in care tin sf impartasanie ,acestia sunt f smeriti ii putem numi chiar sfinti pt ca sunt cei mai duhovnicesti pustnici din lume,de fapt nici nu stiu cum sa ma exprim mai corect .acestia au fost alesi de Domnul pt a locui in vf sf munte,se zice ca nu sunt cunoscuti de nimeni ,iar cand moare vreunul din ei Domnul ii instiinteaza si vine altul in locul aceluia dar numarul lor mereu e acelasi,chiar si pr paisie povestea ca s-a intalnit cu unul din ei si avea acea cutiuta cu sf impartasanie la gat si ca era f smerit ,si acum ma intreb oare la ce inaltime duhovniceasca au ajuns aceia de sunt chiar mult mai mari ca pr paisie aghioritul.imi pare rau ca nu stiu sa va redau citatele din cartea <marturisiri>despre pr paisie aghioritul poate cineva care a citit cartea sa reda aici fragmentul.
as vrea sa stiu parerea voastra despre acesti parinti sfinti alesi ai lui Dumnezeu
Reply With Quote