View Single Post
  #14  
Vechi 21.02.2012, 22:39:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Mihnea Dragomir:

In conditiile legilor de azi, un partid politic care sa sustina o transformare ca cea pe care o propuneti nu poate functiona. Din ce stiu legea nu permite existenta unui partid care sa sustina deschis inlocuirea unor elemente fundamentale ale sistemului de azi, asa ca "lupta politica" de care vorbiti nu prea poate fi pusa in practica.
Eu nu am auzit ca legea să interzică un partid care să susțină înlocuirea votului egal cu votul cenzitar. Dacă ar fi așa, înseamnă că un astfel de partid ar trebui mai întâi să susțină schimbarea unei asemenea legi coercitive, fiindcă orice lege este activă până când este abrogată.

Citat:
In orice caz, ce intelegeti prin "esecul democratiei universale"? Va referiti la criza economica actuala sau la alte aspecte?
Criza economică este ultimul rezultat al unei crize care a afectat mai întâi fibra morală. Criza la care mă refer este o criză a valorilor și o criză dată de (contra)selecție. Și nicăieri nu se vede contraselecția mai bine decât în politică, fiindcă domeniul politic a fost cel mai mult expus democrației universale. Este suficient să comparați discursuri parlamentare de acum 100 de ani cu discursurile din parlamentul de azi, ca să vă edificați. O cale și mai simplă este să comparați persoanele care au condus guvernul României în aceste perioade: pe Kogălniceanu cu Văcăroiu, pe Titu Maiorescu cu Victor Ciorbea, respectiv pe Ion Brătianu cu Boc.

Citat:
Chiar luand in consideratie ultimii cativa ani de criza severa, lumea nu a dus-o niciodata atat de bine, comparativ cu alte epoci. Chiar in perioada pe care se pare ca o admirati atat (Romania inainte de primul razboi mondial), 80-90% din romani traiau intr-o mizerie absoluta. Nu cred ca doriti intoarcerea la asa ceva.
Glumiți, nu ? Nicicând puterea de cumpărare nu a ajuns la cote atât de joase cum a ajuns acum. Nevoia femeilor de a lucra este de dată foarte recentă, până atunci bărbații câștigau suficient dintr-un salariu, chiar de funcționar sau de muncitor calificat, încât familiile (mai numeroase atunci) să trăiască cu mai multă lejeritate financiară decât trăiesc acum cu două salarii. Dacă nu cumva trei, fiindcă s-a ajuns în multe familii ca cele două salarii reunite să nu mai ajungă pentru acel 1 maxim 2 copii, și să trebuiască încă un part-time.
Străbunicul meu a fost învățător în comuna Oituz. Din salariul lui de institutor, dar și cu ajutorul simțului gospodăresc al soției lui, se întrețineau 6 copii, care toți, băieți și fete, au făcut facultatea. Unul dintre băieți a fost bunicul meu, el a ajuns profesor la seminarul din Roman. Din salariul lui de profesor au trăit soția și cei trei copii ai lor, rămânându-i destul încât să-și clădească o casă, casă care e și astăzi de referință pentru arhitectura Romanului.

Casa în care locuiesc eu acum, casă D+P+E+M, a fost construită de o familie încă tânără în anul 1930. El era român de pe Valea Timocului (Serbia), de unde a fugit, flăcău fiind și trecând Dunărea înot. Singurul obiect pe care l-a luat, în afară de chiloții de înot, a fost o icoană de mari dimensiuni, care i-a servit drept...plută. S-a angajat la o covrigărie în București și s-a căsătorit cu o colegă care lucra tot acolo. În anii 20 aveau deja plăcintăria lor. În 1930 și-au făcut casa, în care se făceau și plăcinte. În anii 40 aveau și două cinematografe și făcuseră o altă plăcintărie. Casa au lăsat-o drept zestre fetei (pe care am moștenit-o eu), iar cele două cinematografe le-au lăsat celor doi băieți. Aceasta era puterea de cumpărare de atunci. Oare covrigarii de azi mai au asemenea posibilitate ? Iată și cazul Veronicăi Micle, soția unui reputat profesor universitar de la Iași. Din salariul de profesor, trăia lejer și Veronica Micle și cele două fete ale ei, luând lecții de canto de la cei mai scumpi artiști ai epocii.

În anii 30, un locotenent în armată câștiga 2800 de lei, iar un colonel 6000 de lei. Prețurile pentru brânza telemea variau între 1,20 lei și 2, 80 lei. În linii mari, un colonel își putea cumpăra 4 000 de kilograme de telemea din solda pe o lună. Câtă brânză câștigă coloneii de azi ?

Citat:
Nu sunt de acord cu analogia Romania = Sticla SRL. Un stat nu este o societate comerciala.
La ce aspect anume vă referiți, de natură să invalideze analogia ?

Citat:
Pe langa asta, nu prea mi-este clar care ar fi diferenta practica intre ce este acum si cum ar sta lucrurile dupa o asemenea reforma. De ce credeti ca sistemul propus de dvs. ar fi mai cinstit sau ar functiona mai bine?
Eu nu propun utopii. Eu vorbesc de lucruri care au funcționat în practica și experiența istorică.

Citat:
De exemplu, ce rezultate urmariti sa obtineti prin votul cenzitar? Ce anume ar merge mai bine in Romania daca, la nivel oficial, prin lege, o categorie restransa de oameni ar detine intreaga putere de decizie? Nu spun ca acum nu e tot cam asa, dar macar acest lucru este neoficial si in buna parte rezultatul coruptiei; in sistemul propus de dvs., noi am fi cetateni de categoria 2.
Și nu ar fi mai cinstit ca legea să consemneze oligarhia? Și ce înțelegeți, exact, prin "cetățeni de categoria a 2-a"? Faptul că nu am putea vota în colegiul electoral 1, că, pedeștri fiind, nu am fi în Ordinul Ecvestru ? Nu am asemenea orgolii, nu îmi doresc să fiu patrician. Mă simt bine ca plebeu și sunt conștient că sunt la fel de moștenitor al Romei cum sunt și patricienii. Și noi, plebeii, am dat mereu oameni mari împărăției, cum au dat și patricienii. Discordia între clasele sociale, discordia dintre bogați și săraci este, după mine, o aiureală întețită în vremurile din urmă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.02.2012 at 22:45:20.
Reply With Quote