Subiect: Ortodoxia
View Single Post
  #10  
Vechi 18.09.2007, 18:24:48
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

poate-mi spui cu ce te-am jignit...
Citat:
sa stii ca nu sunt ecumenis...cel putin nu în sensul tau mult prea îngust de a întelege acest cuvânt...
nu prea mi-ai dat impresia ca n-ai fi... "nu cred k ecumenismul e o piedica in drumul spre propria noastra mantuire...poate pt asta ar trb sa n agitam cel mai mult... nu moare ortodoxia din cauza ecumenismului... " (ai scris asta pe un alt topic) plus alte mesaje, nu stau sa le copiez pe toate.
cand am explicat formele si limitele dragostei, imediat ai dat un mesaj: "cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L a vazut, nu poate sa l iubeasca" 1 In. 4, 20. " ................ de parca ar fi catolicul fratele meu.


si totusi.. ce inseamna pt tine "ecumenism"? concret. te intreb pt ca nu inteleg... o data spui ca ecumenismul nu e o piedica spre mantuire(desi, culmea, e considerat cea mai mare erezie... deci e cea mai mare piedica)... alta data spui ca totusi nu esti ecumenist (deci ii recunosti si tu capcanele) in sensul meu mult prea ingust (desi sensul l-am preluat de la sfintii parinti si parintii care inca mai sunt in viata)
Reply With Quote