View Single Post
  #108  
Vechi 03.03.2012, 17:52:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Sincer e foarte greu sa porti o conversatie cat de cat decenta cu un penticostal , intotdeauna va ataca ortodoxia prin faptul ca cinstim icoanele ,prin cinstirea Maicii Domnului , prin faptul ca avem si Sfanta Traditie , acestea sunt primele lucruri pe care le va spune un penticostal , impotriva ortodoxiei , sincer eu cred ca sunt invatati de mici cu argumentele astea impotriva dreptei credinte.Sunt prea indoctrinati si fanatici pentru a intelege ortodoxia , credinta noastra stramoseasca.


Cunosc oameni apropiati , penticostali , si m-am saturat sa mi bat gura cu ei , cand vad ca deschid un subiect de de spre credinta lor de ex:'' in Biblie nu scrie ca trebuie sa tii post, in Biblie nu spune de icoane... etc '' pur si simplu le raspund cu ''bine , bine , e asa cum spui tu '' si ii las sa vorbeasca singuri.Iti spun sigur ca o sa-i enerveze faptul ca nu ii asculti si ca le dai dreptate intr un mod ironic:D, mai bine lasa-i asa .Sau daca nu merge asa , adu argumente concrete , si nu da dovada de nervozitate ,explica calm si ferm.

Nu pot spune ca am vaste cunostinte despre ortodoxie la varsta mea , dar am citit destul de mult , si nu suport cand vad ca cineva imi calca credinta in picioare Cei care isi parasesc credinta ortodoxa , pt sectele astea aparute ca ciupercile dupa ploaie , sunt niste lasi, si de obicei fara suparare , oamenii prosti se lasa influentati de sectele astea .
Imi place atitudinea ta nepatimitoare.
Dupa cum se vede noi spunem una ,ei raspund cu alta ,ce sa mai comentez.
Sa ii lasam asa ,nu avem ce sa mai comentam ,este si post ....