View Single Post
  #10  
Vechi 18.09.2007, 20:49:26
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorul3tz
Va multumesc tuturor pt. sfaturi si ca m-ati ascultat.Am hotarat sa ma despart de fata,caci cu parintii mei nu se poate vb.Sper sa-mi treaca suferinta pe care o port in suflet.Sper sa pot fi fericit cu o fata pe care o vor placea si parintii mei.
Eiii, eu ma gandesc acum ca daca iubeai atat de mult cum spuneai mai sus...nu decideai sa te desparti de fata. Poate ca este devreme sa te gandesti la o relatie solida, sau cu perspective de casatorie, ce zici? Insa fii cu bagare de seama, ca data viitoare sa-ti asculti si ratiunea proprie, pt ca nu sunt putine cazurile cand parintilor nu le-a convenit nici o fata! Eu cunosc cativa, care pt parinti...au ales, au ales, pana cand...au cules ce s-a nimerit, pt ca deja ajunsesera la vreo 40 de ani fara nici o implinire legata de familie, copii, etc.
Nu stiu cat de corect este pt fata careia i-ai spus ca o adori si ca nu concepi viata fara ea, daca ai parasit-o ...pt ca nu le convine alor tai ca este scunda!
Nu cred ca o iubesti prea mult daca renunti la ea doar pentru asta, dar...este viata ta! Din punctul meu de vedere, la casatorie mergi singur, cu cine iti place tie mai intai, apoi sa fie si pe placul parintilor, pt o buna intelegere! Spun "apoi", pt ca dupa moartea parintilor, vei ramane singur cu aleasa care trebuie sa fie a ta, ca tu traiesti bune si rele cu ea, nu a parintilor, ca nu se casatoresc ei cu ea!
Te rog sa ma ierti ca mi-am spus parerea, eu iubesc din suflet ascultarea de parinti, insa motivatia "diferentei de inaltime" mi se pare incorecta si neserioasa. Fetele nu merita sa fie tarate in relatii cu mari declaratii de iubire arzatoare, ca apoi sa fie lasate balta pt asemenea motive.
Doamne ajuta!
Reply With Quote