Subiect: Postul meu ?
View Single Post
  #10  
Vechi 05.03.2012, 20:46:10
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Postul este comandament al Bisericii pentru cei care pot posti. Așa e omul: pe jumătate asemenea animalului, pe jumătate asemenea îngerului. Dar noi am vrea să ne asemănăm mai mult îngerului. De aceea suntem chemați să facem anumite mortificări, spre oțelirea voinței și spre înclinarea balanței către cele ale duhului. Urmându-l pe Moise, pe alți drepți ai lumii vechi, pe sfinți și, mai ales, pe Însuși Domnul nostru, suntem chemați fiecare să recapitulăm că suntem plămădiți din tina pământului, dar că avem în noi suflarea lui Dumnezeu către care tindem și fără de care nu putem trăi.
Dar "a ține post" nu înseamnă numai a dărui Domnului înfrânarea noastră în cele ale burții, ci mai poate înseamna să renunțăm, de dragul Lui, și la altceva care ne place. Ceva care ne place așa de multă că, la un moment dat, poate deveni idol al nostru. A ține post, așadar, înseamnă a dărâma Baalii și Astarteele cărora ne-am robit, trecând în robia cea dulce a adevăratului nostru Părinte și Stăpân. Fiindcă a fi liber, aceasta înseamnă: să nu depinzi de nimeni, decât de Dumnezeu. Puține lucruri ajută așa de mult ca postul eliberării noastre. De aceea, cel care este rob fumatului, ar face bine să iasă din robia lui, nefumând. Cel care este rob cazinourilor, ar face bine să iasă din robia lui nepariind. Vinul este de post, dar nu și pentru cel care își face din rodul viei închisoare sufletului. Dacă cineva are bucuria vorbitului la telefon și face asta mai mult decât prudența o cere, acela este bine să postească limitându-și vizitele cu telefonul.

Iată, în cazul meu, văd, îngrozit, că am acumulat peste 2400 de postări. Oare așa de mult am avut de spus ? Eu cred că am ajuns la robie. Sunt rob forumului. Dacă aș fi spus 2400 de rugăciuni în acest timp ! Dacă aș fi ajutat, fără bani, 2400 de bolnavi ! Dacă aș fi citit 2400 de capitole din Biblie și din scrierile sfinților ! Dar nu ! În loc să fac asemenea lucruri, eu am postat 2400 de mesaje. Oare când Domnul mă va chema și mă va cerceta spunându-mi: "arată-mi, fiule, ce ai făcut cu viața ta !" eu am să-i spun: "Doamne, am scris pe forumul ortodox" ?

Iată de ce, iubiților, postul meu, pe lângă cel care mi-l cere Biserica mea, nu poate fi decât cel al tăcerii. Dacă atâția călugări reușesc să nu deschidă gura perioade lungi ale vieții lor, voi putea și eu să nu intru pe forum 40 de zile, sperând ca Domnului nostru să-i placă asta. Că e ca și când violonistul ar renunța la vioara lui, ori mai degrabă calul, la ovăzul lui. Despărțindu-ne, așadar, pentru vremea Sfântului și Marelui Post, vă rog să mă iertați și să mă pomeniți în rugăciunile voastre, rugându-L pe Domnul nostru să primească postul meu spre îndreptarea sufletului și viața de veci.
Subscriu. Orice lucru in exces, de care devenim dependenti ne transforma in robi. Si eu ma gandesc de multe ori ca sunt anumite lucruri de care trebuie sa ma eliberez pentru ca am devenit dependenta, printre care si acest forum. Timpul pe care il folosesc scriind aici poate fi folosit mult mai cu folos in rugaciune, citit sau fapte bune.

Ati luat o decizie buna, dar sa stiti ca nu a fost totusi o pierdere de vreme asa de mare daca postarile d-voastra au folosit cuiva si sunt sigura ca a fost asa!

Doamne ajuta!
Reply With Quote