View Single Post
  #208  
Vechi 08.03.2012, 08:03:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Foarte tare. De asta imi place mie de voi, nu aveti dubii, sunteti convinsi. Ati gasit calea si oricine spune altceva este un eretic, un pierdut, un slujitor al mamonei. din oameni ca voi era facuta inchizitia acum niste sute de ani, oameni hotarati, dornici sa impuna "adevarata" credinta. tot asa sunt si teroristii musulmani, extrem de convinsi ca ii vor astepta zecile de virgine dupa ce vor omori nevinovati doar pt asa le-a spus lor imamul. incredibil....
Urmand aceasta logica precursorii inchizitie au Sf Parinti. "Oameni fara cap". Cum adica sa ii condamni si sa ii faci eretici pe aia care spun altceva? Cum sa nu ai dubii si sa fii convint ca Hristos este calea adevarul si viata.
Cat deste faptul ca oameni ca mine au facut inchizitia, raspunsul meu e simplu. Cu cateva postari inainte am spus, cand alti ecumenistii sustineau ca BO ar trebui sa se schimbe pentru a atrage adepti, ca BO nu are nevoie sa atraga adepti prin forma, ci prin fond, prin invataturi. Forma in BO este bazata pe font si pe o traditie apostolica neintrerupta.
Si ca sa merg pe aceasi linie, oameni ca voi acum cateva sute de ani au initiat protestantismul din care s-au nascut zeci de mii de secte fiecare cu pretentia ca ei ar detine calea spre mantuire si ca adevarul ar fi la ei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote