Subiect: Istoria noastra
View Single Post
  #26  
Vechi 17.03.2012, 16:33:46
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Eu nu sunt doar dac. Sunt romano-dac.
Puteau arunca toata dreptatea lor la gunoi, daca nu ar fi fost crestinizati de romani.

Acum daca romanii nu ii cucereau si asimilau cultural pe dacii, si daca dacii nu acceptau asimilarea, eram probabil musulmani, sau daca turci nu reuseau sa ne faca musulmani, ramaneam in paganismul si vrajitoria dacica. Si sa imi fie cu iertare, dar dracul tot drac ramane, iar dacia inainte de asimilarea culturala romana era pagana.

Asa ca eu le datorez viata pentru ca am cunoscut VIATA (pe Hristos) romanilor, ca ne-au crestinizat si dacilor ca s-au lasat asimilati si au imbratisat crestinismul. Ca erau pagani nu e nimic de admirat. De admirat e POCAINTA lor.


In film se scoate mai degraba in evidenta eroismul dacilor. Eu nu dau doi lei pe el, luat separat de influenta VITALA a romanilor. Fara Hristos, eroismul lor ar fi fost inchinat diavolului. zero barat. (si celtii erau curajosi si erau cei mai mari vrajitori ai diavolului).

Hristos este Adevaratul Dumnezeu. Restul e praf si vant.
Un film despre nimic, din punctul meu de vedere. Nici un roman nu se considera doar roman, sau doar dac. Poate doar ezotericul care a facut filmul se crede doar dac, pt ca e atras mai degraba de paganism decat de Hristos...
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote