View Single Post
  #21  
Vechi 20.03.2012, 16:17:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Daca e invatat sa manace mancare gatita, la oala de 4 litri mai pui un litru de apa , un morcov, o mana de fasole verde si deja ai mancare ptr 6 persoane.
Sau varianta somaleza:

http://www.adevarul.ro/international...535146556.html

Faduma Sakow Abdullahi, o văduvă de 29 de ani, mergea spre Dadaab cu patru copii în vârstă de 2,3,4 și 5 ani. Cu o zi înainte să ajungă la destinație, fata de 4 ani și băiatul de 5 ani nu s-au mai ridicat după ce trăseseră un pui de somn. Abdullahi a decis să nu irosească puțina apă pe care o mai avea pe cei 2 copii care erau pe moarte. Frații lor mai mici aveau mai multe șanse să trăiască. Faduma s-a ridicat și și-a lăsat copiii leșinați să moară.

Ahmed Jafar Nur (50 de ani) mergea către Kenia, pe jos, cu doi dintre copiii lui, un băiat de 15 ani și o fată de 14 ani și au rămas fără apă după doar 2 zile. "A treia zi, copiii mei nu mai puteau să meargă. Și atunci, în loc să murim toți trei, am plecat și i-am lăsat acolo, gândindu-mă că soția mea și alți cinci copii au rămas acasă. Am decis să trăiesc eu ca să îi pot salva pe ceilalți cinci".
Reply With Quote