View Single Post
  #2  
Vechi 27.03.2012, 13:52:43
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da este adevarat ... nici eu nu prea sunt de accord, dar ce le putem face decat ignora si sa nu le judecam ? si asa este peste tot ... nu numai intr-un oras sau o tara... asa este in toata lumea si nu prea putem face multe ca sa schimbam asta ...

e adevarat ca trebuie ca parinti, sa stim sa ne educam copiii in spirit religios si sa fie decenti ... cu toate ca si aici cateodata este depasita situatia ... majoritatea acuza parintii cand vad un tanar mai destrabalat si mai rebel dar poate parintii aia au facut tot ce le era cu putiinta sa ii ofere o educatie cat mai buna, cat mai dreapta ... dar iaca o fire mai slaba si mai usor influientabila care poate ajunge intr-un anturaj rau strica in educatie in cateva saptamani ceea ce parintii s-au muncit atatia ani ... si asta nu mai e vina parintilor, sau na nu in totalitate ...

in general parintii trebuie sa fie foarte atenti cu copiii lor, fete baieti, de mici pana cand fac si 20 de ani si poate mai mult, sa existe intotdeauna comunicare si timp de petrecut cu ei, sa simta ca sunt iubiti, ca sunt intelesi, apreciati ... nu numai cei 7 ani de acasa ci pana la varsta chiar si de 20-25 de ani ... mai ales cum e cu tinerii in ziua de azi foarte usor influientabili si mereu sper nou si la moda, sa iasa cat mai mult in evidenta, nu conteaza unde, cum, cand ...

cat despre biserica ... am vazut si barbati in pantaloni scurti ... in toata firea .. la 30-40 de ani ... deci asta tine si de obrazul fiecaruia ...

in general trebuie sa ignoram ceea ce consideram ca ne poate induce in ispita ... ca normal ca ispite sunt la tot pasul ... si boli nu prea cred ca poti lua asa usor daca esti crestin putin mai mult decat cu numele ... adica daca cineva se casatoreste cu o fata sau baiat curat, de biserica, care nu a umblat aiurea ... si asta tot de educatie, de comunicarea parinte copil, de intelegere, de iubire, cam tine ...

Last edited by Mirela0110; 27.03.2012 at 13:58:46.
Reply With Quote