Subiect: antipatia
View Single Post
  #2  
Vechi 13.04.2012, 22:21:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin2012 Vezi mesajul
o intrebare...daca tu il ierti pe acel om si el te ia de prost cum ar trebui sa te comporti...?stiu porunca lui isus de cite ori sa iertam pe cei care gresesc fata de noi dar uneori este f greu cind aproapele isi bate joc de tine.....incerc la rindul meu sa iert dar nu pot cind vad ca cel de linga mine nu lasa de la el.
Si eu am patit treaba asta.Esti luat de prost atunci cand nu ierti din tot sufletul.Sa iti explic cum functioneaza. Cand ierti formal,doar ca 'trebuie' sa ierti , atunci celalalt zice ca nu gandesti,ca nu ai spirit de auto-conservare ,ca nu lupti pt cauza ta.Si te dispretuieste si mai tare. Adevarata iertare inseamna mai mult ,sa stabilesti punti de legatura cu acela,sa stabilesti dialogul .Asa,el nu mai vede ca stai intr-un turn de fildes,si aplici mecanic o iertare care nici tu nu intelegi ce inseamna. Sa recunosti ce e gresit la tine,sa intelegi punctul lui de vedere ,si apoi........Apoi sa ataci si tu ! Acesta e rezultatul miraculos al adevaratei iertari ,ca iti permite sa iti sustii si punctul de vedere,pentru ca s-a creat legatura sufleteasca cu acel om . Doar cei care nu traiesc din tot sufletul,si aplica mecanic niste percepte sunt luati (pe drept sau pe nedrept ,nu stiu ) de fraieri .
Iertarea inseamna sa il intelegi cu adevarat pe celalalt , si sa iti recunosti limitele in fata lui.
Asa poti fi tu insuti ,si vei intelege ca nimeni nu e de fapt rau intentionat ,ci sunt doar neintelegeri si necomunicare
Reply With Quote