View Single Post
  #187  
Vechi 18.04.2012, 14:51:20
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Sunt de parere ca oamenii si societatea s a inderpartat de Dumnezeu iar ceea ce ni se pare noua azi obisnuit...spre exemplu..ca femeile sa poarte pantaloni....poate acum cateva decenii..asa ceva nu era de conceput in doctrina bisericeasca.
Am 25 de ani si ca si voi.. ne am nascut intr o societate....crestina doar cu numele...realizez asta pe zi ce trece...si port pantaloni...eu cred ca decenti...dar in viziunea Traditiei Ortodoxe sa porti pantaloni e un pacat...indiferent ca sunt mulati sau nu...cu talie joasa sau nu..cu scilipici sau nu...pentru ca femeia sminteste purtand pantaloni aratandu si astfel formele....oricat am vrea noi sa fim modeste..
Apoi de aceea se interzice sa intri mai ales in Casa Domnului cu pantaloni pentru ca smintesti barbatii...si numai...de se va uita un bartbat la tine...a si pacatuit in inima lui...si astfel fost ispita pentru el...Si noi in Casa Domnului trebuie sa intram cu evlavie...aceasta presupunand chiar respectand aceasta Sfanta Traditie...
regret ca noi oamenii ne am inderpartat atat demult de Dumnezeu si sincer am reflectat la acest aspect ceva timp...cercetand...nu e bine ce facem noi femeile...ca intam in Biserica si machiate..si fardate..si pe tocuri..si in pantaloni....si neacoperite...mai nou....am auzit ca intra si in necuratenia trupului...ca " nu mai suntem acum o suta de ani ..."..dar ceea ce spune sFANTA Scriptura, Cuvantul Domnului...e valabil...chiar AZI, ACUM...PENTRU CA DUMNEZEU E ADEVAR SI VIATA...SI cata ratacire are sufletul nostru pe acest pamant...si cum cel rau...ne amageste...va dati seama dragii mei ce pericol ne paste....pai urmasii urmasilor nostri...ori nu vor mai calca pe la Sfanta Biserica...ori vor ajunge sa se duca la Sfanta Slujba in pielea goala...si vor zice : " DA CE MAI TRAIM CA ACUM 200 DE ANI ? ''
SA NE RUGAM BUNULUI DUMNEZEU...SI SA NE INTAREASCA CA VEDEM CUVANTUL LUI...NU PE CEL RATACITOR...SI SA I INVATAM PE COPIII NOSTRI...SA FIE MAI BUNI DECAT AM FOST NOI!
PS...pe vremea bunicilor nostri...deci nu mai mult de 80 de ani...femeile dupa ce se maritau...la tara...nu ieseau din casa fara baticul celebru pe cap...asa am vazut o pe bunica mea si pe toate din sat...si mai in varsta si mai tinerele....
Recunosc....si sunt deznadajduita....si nici nu stiu cum sa ma mai imbrac....caci imi dau seama si constientizez ca nu este bine ceea ce facem......
acum realizez cat de inutile ne sunt hainele.....
am atatea contradictii in minte....tot ce credeam eu pana acum....azi imi dau seama ca nu e bine....
modestia are haine simple si la propriu si la figurat...
Reply With Quote