View Single Post
  #2  
Vechi 23.04.2012, 11:46:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aplicând aceste constatări la Biblie, vom înțelege marele pericol de a crede că afirmația "arborele Genezei este un simbol" nu SE SUPRAPUNE, ci ÎNLOCUIEȘTE afirmația că arborele Genezei a fost real, a fost chiar un copac cu rădăcină, trunchi și ramuri. Și cu mere adevărate, din care se putea mușca și din care Eva și Adam chiar au mușcat.
Unde scrie că au fost mere în acel pom?

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am întâlnit de multe ori convingerea că Biblia nu e adevărată în sens propriu, dar adevărată în sens figurat.
Atunci de ce nu credeți cuvîntul revelat al Lui Dumnezeu care spune că Soarele și Luna sînt în mișcare deasupra Pămîntului, și nu invers?

Iosua Navi 10:

"12. În ziua aceea în care Dumnezeu a dat pe Amorei în mâinile lui Israel și când i-a bătut la Ghibeon și au fost zdrobiți înaintea feței fiilor lui Israel, a strigat Iosua către Domnul și a zis înaintea Israeliților: "Stai, soare, deasupra Ghibeonului, și tu, lună, oprește-te deasupra văii Aialon!"
13. Și s-a oprit soarele și luna a stat până ce Dumnezeu a făcut izbândă asupra vrăjmașilor lor. Oare nu de aceea se scrie în Cartea Dreptului: "Soarele a stat în mijlocul cerului și nu s-a grăbit către asfințit aproape toată ziua"."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote