View Single Post
  #3  
Vechi 28.04.2012, 21:04:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Adevărat a înviat!

Am avut și eu și încă am această problemă vizavi de cei mai puțin obișnuiți cu acest salut-mărturisire, adică cei care nu frecventează biserica. Mă gândeam că le par ciudat și cred că mă întrebam dacă nu cumva chiar sunt. Totuși, mustrările de conștiință nu întârziau să apară după fiecare salut lumesc, așa că mi-am asumat în anii trecuți salutul pe toată perioada pascală.
Am constatat că reacțiile celorlalți au fost, după ce au trecut peste mirare, favorabile, răspunzându-mi cu bucurie la fel. Puțini au fost cei deranjați, întorcându-mi un simplu „bună ziua”. Așa că mi-am dat seama că toată lupta se poartă în mine însumi, în gândurile și ezitările mele, că nu ceilalți, ci eu însumi sunt necredincios și lipsit de curajul mărturisirii.
"Am constatat că reacțiile celorlalți au fost, după ce au trecut peste mirare, favorabile, răspunzându-mi cu bucurie la fel."
Ce frumos! :)
M-ați încurajat și mai mult în hotărârea de a-mi asuma și eu acest salut creștinesc pe toată perioada pascală.

O noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote