Citat:
În prealabil postat de delia31
Stiu ca apolinarismul ii atribuie lui Hristos o umanitate bizara, diferita de a noastra, insa ideea lui JoyDivision ca omul paradisiac nu va avea nimic uman in el, duce inevitabil la concluzia ca nici Adam in starea paradisiaca nu a avut nimic uman in el.
Pe langa faptul ca e o erezie hristologica, apolinarismul se aplica si la Adam?
|
Cristos este noul Adam. Ideea că trupul Său înviat nu a avut și nu are ceva cu adevărat uman, ci e un fel de "trup imaterial" (ceea ce e contradictoriu, după mine) înseamnă automat că nici Adam nu a avut un trup propriu-zis uman. Și reciproc.
Eu, prin sintagma "Cer nou și Pământ nou" înțeleg că în împărăția viitoare a lui Dumnezeu vor coexista pe aceleași coordonate spirite pure (îngerii), formând "Cerul" cu drepții înviați, alcătuiți din trupuri materiale străluminate de spirit. Aceștia vor forma "Pământul nou". Asta ar fi fost și soarta lui Adam și a Evei, dacă ar fi făcut cealaltă alegere. După un timp oarecare petrecut în paradisul terestru, ei ar fi urmat să fie ridicați, în viață fiind, la Cer. Cum se poate ca să coexiste spiritele pure cu cele în trup ? Foarte simplu: s-a și întâmplat lucrul acesta când pe Muntele Tabor apar în același timp și alături unul de altul Moise, un spirit fără trup, cu Ilie, ridicat cu trupul la Cer. Deci, în prezent, următorii 4 oameni se află cu tot cu trupuri în Cer: Domnul Isus, Maica Sa, Enoch, un drept antediluvian, și Ilie.
Vorbind acum de revelații particulare, în toate cazurile în care Isus sau Sf Fecioară au apărut oamenilor, uneori în fața a zeci de mii de oameni adunați, au apărut cu trupurile lor. Uneori au fost și atinși. Au vorbit așa cum vorbesc oamenii. Nu avem niciun motiv să credem că, în Cer, trupurile oamenilor ar fi altceva decât trupuri de oameni, ci ar fi un fel de abur, sau o închipuire inconsistentă precum o reconstituire laser, etc.