View Single Post
  #14  
Vechi 03.05.2012, 10:21:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca s-a exagerat foarte mult in privinta decesului acelei fete. Din cate stiu, in urma unei exorcizari nu se moare. Cineva cred ca a condus lucrurile spre un deznodamant politic corect, pentru a denigra Taina Sfantului Maslu.

Parintele Daniel a fost o victima publica, dar de atunci rar mai intalnim un preot care sa citeasca Moliftele Sfantului Vasile. Stiu ca exista si alti preoti si calugari prigoniti pentru ca savarsesc eficient aceasta Sfanta Taina, iar crestinii sunt ajutati prin rugaciunile lor.

Acum zece ani, cand am mers la o manastire anume si am lasat un acatist, m-a intampinat un calugar care, mie si altora care ne aflam acolo ne-a luat acatistele, apoi ne-a citit o rugaciune de dezlegare si ne-a binecuvantat pe fiecare fara sa-i ceara nimeni. Parintelui-calugar i se parea normal sa procedeze astfel. Acum, la aceeasi manastire, nu se mai intampla asa.

Preotul trebuie sa se pregateasca in mod special pentru a citi in special Moliftele Sfantului Vasile si dezlegarile. Fara aceasta pregatire, poate avea surprize neplacute el insusi. Iar cand cineva lupta eficient cu duhurile rele isi atrage simpatia multimii, dar si dusmani printre confrati.

Daca preotii ar fi la fel de uniti ca si medicii, nu ar fi posibile astfel de denigrari ale unui slujitor al lui Dumnezeu. Iar cine se incumeta sa lupte cu necuratul din alti oameni se jertfeste pentru aproapele sau. Si nu cred ca trebuie pedepsit pentru asta.

Care medic a fost pedepsit pentru ca, in urma unei operatii, pacientul a decedat? Despre care medic a mai vuit presa in acest hal cum a vuit despre cazul parintelui Corogeanu? Si exista lucruri cu adevarat grave care se petrec in domeniul sanitar. Dar poate ca acelea sunt corecte politic...
Reply With Quote