Veniti cu argumente concrete nu doar cu replici gen Dumnezeu e iubire si mai stiu eu ce.
Am cumparat de la biserica o carticica si cred ca primele 5 pagini se repeta intr-una Dumnezeu e iubire Dumnezeu e lumina si tot asa.
Daca intreb pe cineva de ce crede in Dumnezeu imi va raspunde ca asa trebuie fara nici un argument mai concret.
Si ma deranjeaza faptul ca orice s-ar intampla pe lumea asta totul se zice ca e venit de la Dumnezeu spre ex: daca doi oameni fac accident de masina aud replici gen asa a vrut Dumenzeu,iar asta pt mine asta este o porcarie, ba din contra daca acei oameni ar fi condus cu gija accidentul nu ar fi avut loc.
Si cat despre partea ca avem ratiune lamuriti-ma in privinta acelor persoane care sufera de handicap,car nu pot vorbii si mai stiu eu ce?acele persoane cum pot deosebi si/sau alege intre ce-i bun si ce-i rau,ele nici macar nu stiu daca exista sau nu un Dumnezeu sau un Diavol.
Iar despre surdo-muti acei oameni cum s epot spovedi la biserica.
Din punctul meu de vedere religia este cea mai banala inventie,am auzit ca n-ai voie sa te casatoresti cu o persoana daca este de alta religie,din cate stiu eu parca exista un Dumnezeu iar religiile is cu miile,daca vreau sa iau o asiatica de nevasta asta nu ar trebui considerat pacat deoarece acea femeie e tot copil al lui Dumnezeu.
Dumnezeu parca era unul,religia ce rol are?
Pentru mine religia inseamna discriminare si rasism.
Sa va zic ceva,datorita religiei mi-am pierdut credinta in Dumnezeu,atatea traditii si bataie de cap.
Daca ma duc pe o insula plina de bastinasi aia habar n-au ce-i ala Dumnezeu si la pariu ca gasesc alte traditii.
Nu am gresit topicul,am scris toate acestea sa aflu raspunsuri si sa ma lamuriti cu argumente concrete.
"Nu am întâlnit în viața mea persoane mai vesele și mai fericite decât călugărițele. Cunoașteți mulți creștini trăitori ? Câți dintre ei erau deprimați ? Ia vedeți, nu cumva între Dumnezeu și urâciunea sufletului există o legătură, dar ea e cam inversă decât aceea care vă închipuiți: nu cumva cu cât de depărtezi de Dumnezeu te cuprinde urâtul ?"
La fel ca si mine a-ti intalnit persoane care probabil va fascinau asa cum pe mine ma fascineaza o anumita formatie iar prin melodiile lor par persoane vesele si de treaba probabil lipsite de pacat,dar stim unul din noi ce fac defapt acele persoane in viata de zi cu zi?Nu cred.
Cat despre maicute nici ele nu-s asa Pure si asta am vazuto eu si recunosc nimeni nu este perfect,dar dc sa te dai drept ceva ce nu esti si sa minti o lume intreaga?
Ce m-a facut sa postez aici pareri despre homosexualitate,carti si nativi americani este pentru ca doresc raspunsuri si explicatii la intrebarile de mai sus,deoarece sa fiu sincer nu sunt 100% necredincios,sunt undeva la mijloc si am nevoie de ajutor,doar lamuriti-ma atata tot.
Multumesc anticipat.
Last edited by Arktinen Susi; 06.05.2012 at 14:21:04.
|