View Single Post
  #137  
Vechi 08.05.2012, 22:40:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
off-topic


Citind mesajul dumneavoastra, mi-am amintit de atitudinea grecilor in legatura cu sectarii. Ar trebui sa le urmam exemplul, sau poate ar fi trebuit sa facem asta mai demult, amu fiind prea tarziu. Ce au facut grecii in legatura cu sectarii si proorocii mininosi? S-au unit si s-au sinchisit sa ii alunge, nu le-au dat sansa sa propovaduiasca o credinta falsa. In Grecia nu sunt atatea secte ca la noi, si asta ptr.ca elenii si-au aparat credinta, nu le-a pasat de ce zic altii despre ei. Si nu e vb. de oameni invatati si sus pusi, ci de greci simpli, preoti simpli, care cu credinta in Dumnezeu si in adevarul ortodoxiei, au reusit sa isi pastreze locurile curate. Daca ar fi sa ne luam dupa celebra scuza de a nu ne marturisi credinta fara sa ne clintim, adica "dragostea neconditionata si oarba de aproape", grecii sunt niste badarani rasisti si uraciosi. Am ajuns sa cenzuram rugaciuni, acatiste si predici ca sa nu se supere sectarul/evreul. Dragostea de aproape, dar dragostea de Dumnezeu unde e? Punem aproapele pe primul loc, ci abia apoi adevarul,credinta si pe Dumnezeu? Foarte interesant. Am ajuns sa ne fie rusnie sa folosim cuvantul "eretic", cand Sfintii si preotii il folosesc fara teama, nu le e frica sa spuna adevarul pe nume. Dragostea adevarata de aproape n-ar trebui sa ne impiedice sa ne marturisim credinta fara temeri. Cum au vorbit martirii si sfintii in fata prigonitorilor si a ereticilor? Daca ar fi sa te iei dupa limbajul lor, si dansi isi urasc aproapele si ii jignesc, nerespectandu-le credinta. Cand parintele Efrem(Vatoped) a fost arestat, grecii, din nou, s-au unit si i-au luat apararea, pana si politia l-au respectat si si-au cerut scuze. Cand Pr.Iustin Parvau a fost acuzat de media si facut in toate felurile sau cand preotul Daniel Corogeanu+cele 6 maicute au fost inchisi pe nedrept[am inteles ca au fost eliberati, Slava Domnului, insa nu au fost primit inapoi la manastire:|], noi in loc sa ii aparam, am dat cu pietre si am folosit expresii ca la usa cortului si ne-am indoit de credinta si invataturile dansilor. Dar noi dam inainte cu dragostea de erezii, pardon, dragostea de aproape. Si nu, nu indem sa uram pe cei de alta credinta, nici nu avem voie sa ii uram, insa totul pana la credinta cea dreapta. Ura impotriva ereziilor, nu este tot una cu ura impotriva oamenilor-multi confunda sau amesteca aceste doua chestiuni. Cand ortodoxia este atacata si rastalmacita din cauza "dragostei de aproape"(ecumenismul), trebuie pus piciorul in prag si tras linie. "Pe aici nu se trece."

Si Constantinopolul era pe punctul de a semna un pact cu papistii, cred ca au si acceptat la un momendat Filioque-ul in schimbul ajutorului militar impotriva turcilor. Trist, dar a intervenit mama Rusie si a pus capat vinderii credintei. E foarte interesant cum tarile ortodoxe s-au ajutat intre ele pentru a lupta impotriva ereziilor si a paganismului. (nu ma refer neaparat din punct de vedere politic,ci cleric. Cand in Ro ortodoxia era atacata de catolicism, parintii Egipteni au venit la noi si ne-au ajutat sa ramanem pe pozitie.La fel si sarbii. Sunt mai multe de zis. )

[Recomand o carte: Cine atacă Biserica Catolică? carte scrise da catolici, pentru catolici. ]
Bine spus, Laura.
Reply With Quote