View Single Post
  #139  
Vechi 12.05.2012, 12:10:57
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Acest "noi" este pluralul majestății, sau sunteți învestit ca purtător de cuvânt al unei pluralități de useri de pe forum ?
Bine ati venit inapoi! Nu am inteles vreodata motivul pentru ati fost banat in mod stupid. Banuiam ca sunteti dvs., dupa avatarul medieval, stilul elegant, semnatura latina si, mai tarziu, numele de botez si locatia.
In ce priveste acel pronume plural, mie imi evoca pe "Noi suntem multi". Spune ceva chestia asta? De pilda, Adanc-Scarbosenia sA dracul maniei si al urii interconfesionale, care ii animeaza pe anume cavaleri ai lu' peste ai purismului ideologico-confesional.
In locul persoanei respective, mi-ar fi peste mana sa barfesc oameni apreciati pentru foarte multe, atat pe latura pur umana, cat si cea profesionala, ambele subsumate crestinului. Nu spun mai multe, e evident la cine ma refer, si nu e vorba doar de solidaritate (de altfel fireasca, cat si cand nu cade in subiectivsm activisto-furibund, ca la dl. zaharia2009) intre frati din Biserica lui Cristos, ci de respect pentru adevar, adevarul din oameni, in primul rand. Nu au nevoie fratii Mihnea si Mihai de apararea nimanui, cu atat mia putin a unui nou in credinta ca mine, dar ei lupta pentru credinta, la modul, atat de dificil pentru altii, aplicat.
Gata cu dulcele-amarui venin al confruntarilor subiectiv-hormonal-virtuale. :) Nu ma suport mult in pielea unuia care ataca. Inapoi la topic si decenta, oameni buni. Am inteles, unii vor lupta pe viata si moarte cu garzile elevetiene, de fapt Magnaguarzii lui Grievous, care vor sa ne ocupe tara.
Reply With Quote