Subiect: Masonerie
View Single Post
  #584  
Vechi 15.05.2012, 16:08:34
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Subiectul discutiei era o religie mondiala si un guvern mondial.Habar nu am cum arata religia mondiala si guvernul mondial dar nu acuz pe nimeni ca ar vrea sa faca un amalgam intre diferitele religii si intre religie si diferite sisteme politice.
Tu ma intrebi daca este dezirabil ca toti indivizii sa fie crestini ? Sigur ca este.Ca un guvern mondial crestin sa conduca lumea ? Daca toti oamenii ar fi crestini atunci guvernul sau guvernele ar fi crestine.Dar sa-ti doresti sa impui un guvern mondial crestin ca sa conduci lumea este cam aiurea.S-a mai intamplat cu o mare parte a acestei lumi si uite ca s-a cam ales praful.
Nu va fi niciodata un guvern mondial crestin. Nu va fi niciodata un guvern crestin. Nu poate un guvern fi crestin. Este impotriva Legii.
Citat:
"Si suindu-L diavolul pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile lumii. Si I-a zis diavolul: Tie iti voi da toata stapanirea aceasta si stralucirea lor, caci mi-a fost data mie si eu o dau cui voiesc; deci daca Tu Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta. Si raspunzand, Iisus i-a zis: Mergi inapoia Mea, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti" (Luca 4, 5-8).
Citat:
"Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si slava lor. Si I-a zis Lui: Acestea toate Ti le voi da Tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur sa-I slujesti" (Matei 4, 8-10)
Puterea pe acest pamant o detin vanitosii, mandrii si asa va fi intotdeauna. Sunt pasaje multe in Biblie care spun clar acest lucru.
Deci nu poate exista guvern crestin. Poate sa se numeasca crestin dar va fi inselare!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote