View Single Post
  #107  
Vechi 26.05.2012, 09:05:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acum cine este "șmecher"? Vezi bine că am ocolit partea cu Trinitatea, de ce te mai legi de ea? Raționamentul e simplu: s-ar putea înțelege că există o "nemurire a sufletului", dacă n-ar exista atâtea texte ce dovedesc contrariul.
amice, incerci sa fii smecher dar nu-ti iese. Tu ai postat DOAR acele versete in care sufletul are sensul de trup iar apoi vii si spui: "uitati, sufletul moare!". Nimic creeat nu are nemurire in sine. Ce este atat de greu de inteles? Doar Creatorul are nemurire in sine (cu toate ca si EL a murit pe cruce pentru noi). El creeaza, tot El poate sa si distruga tot ceea ce a creeat. Fiintele creeate primesc nemurire de la Creator.Daca Creatorul a facut ceva si i-a daruit nemurirea, pai asa ramane. Nici Dumnezeu nu m-ai modifica acest lucru pentru ca El nu se razgandeste. Asta ar insemna ca ceea ce a creeat initial nu ar fi fost perfect. Sufletul e nemuritor pentru ca asa l-a creeat Dumnezeu si nici o alta fiinta creeata nu-l poate distruge, iar Dumnezeu nu-i i-a acesta calitate. Eu ti-am dat un verset biblic care sa atate ca exista suflet (nu cu sensul de trup fizic) de 2 ori iar tu tot de 2 ori nu l-ai luat in seama.
PS: vad ca atata timp ai cerut versete in care sa scrie strict acest lucru: SUFLET NEMURITOR. Amice nu-i frumos sa fii ipocrit. Si voi adventistii sustineti cu TARIE ca Iisus Hristos e arhanghelul Mihail. A fost chiar un topic pe subiectul acesta. NICI UN advestist nu a venit macar cu un verset biblic in care sa scrie strict avest lucru: Iisus e arhanghelul Mihail. Ati ocolit intotdeauna raspunsul acesta. Amice, nu-i frumos...
Reply With Quote