View Single Post
  #6  
Vechi 28.05.2012, 07:54:29
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce ”apare” scris e una, iar ce scrie e cu totul alta.
"Apare", adică "se lasă văzut", "se arată", "se ivește", "se ițește", este evident. Nu am scris că "pare", ci că "apare".

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
(MT 16:28)
"Adevărat grăiesc vouă: Sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea până ce nu vor vedea pe Fiul Omului, venind în împărăția Sa." (Mat.16,28 - versiunea ortodoxă)
Înainte de orice, îți pun o întrebare "cheie": de ce doar unii nu vor muri? Cu restul ce urma să se întâmple?Funcție de răspunsul tău, o să trec mai departe...

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
(MC 9:1)
"Și le zicea lor: Adevărat grăiesc vouă că sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu, venind întru putere." (Marcu 9,1 - versiunea ortodoxă)
Aceeași întrebare-cheie: de ce "unii" nu vor muri, iar alții da?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
(LC 9:27)
"Cu adevărat însă spun vouă: Sunt unii, dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu." (Luca 9,27 - versiunea ortodoxă)
Idem. Este prea evident ca să te faci că nu vezi această repetiție.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
(IN 8:52)
"Iudeii I-au zis: Acum am cunoscut că ai demon. Avraam a murit, de asemenea și proorocii; și Tu zici: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va gusta moartea în veac." (Ioan 8,52- versiunea ortodoxă)

Mântuitorul Se referea la moartea a doua de care nu vor avea parte cei ce păzesc Cuvântul Lui. De moartea întâia mor toți buni-răi, de moartea a doua (din care nu mai există înviere), doar cei răi

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cine studiază Biblia și concluzionează că sufletul moare n-are cum dovedi că trăiește.
Ar fi o nemintoșie să dovedească așa ceva, odată ce Biblia scrie că moare!


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
22. Iar Iisus i-a zis: "Tu vino dupa Mine si lasa-i pe cei morti sa-si ingroape mortii". (MT 8:22)
Ce vrei să demonstrezi cu versetul acesta? Că morții din cimitir îngroapă mortul? Eu știam că lucrarea aceasta o fac groparii. Nu sesizezi diferența între un limbaj figurativ și vorbirea curentă?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
P.S. Ai deschis un nou topic ca să te bagi în seamă?
Nu. Le dau și altora ocazia s-o facă.