View Single Post
  #42  
Vechi 08.06.2012, 13:23:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
1) Eu nu fac prozelitism penticostal - pentru ca nu ma consider penticostal mai mult decat ma consider a fi crestin;
2) Ecumenismul de care sunt acuzat nu imbraca forma pe care o intelegeti cei mai multi - aceea de impreuna-slujire, ci a unei unitati in Hristos, unitate in El, in dragostea Lui;
3) Nu am propovaduit niciodata neadevaruri despre divinitate;
4) Singurul Adevar pe care il (re)cunosc este Hristos si pe El revelat in Cuvantul Sau - Biblia.
1) Prozelitism inseamna si propovaduirea unor invataturi proprii sau ale unui cult in dorinta ca partenerii de dialog sa adopte acele conceptii. Cum v-am spus, nimnei nu spun decat ce stie de la cultul sau eu am scris penticostal/neoprotestant. Tu spui doar invatatura eronata neoprotestanta, nu ti-ai dat seama pana acum ca e cam diferita de cea ortodoxa? Din cate am inteles cand te-ai convertit nu stiai prea multe despre ortodoxie, deci nu cunosti inavatura ortodoxa.
2) Prin ecumenism eu inteleg acele conceptii care spun ca ortodocsii sunt la fel ca si neoprotestantii, de exemplu, sau alti eterodocsi. Nu ma deranjeaza asa mult ca cineva sa sustina ideile cultului sau ca fiind cele mai bune, e parerea fiecaruia, evident gresita. Mai mare problema e sa spuna ca si ortodocsii sunt cam la fel. Asta inseamna ca si noi impartasim acele erezii si asta e un pacat pentru noi sa fim de acord cu invataturile gresite, considerate pacate impotriva Duhului Sfant.
3) Aproape nimeni din orice cult sau religie nu gandeste ca nu crede adevarul. Si un musulman va spune acelasi lucru. Sfantul Pavel ii prigonea pe crestini crezand ca lupta pentru Dumnezeu. Dar adevarul e doar unul, nu mii de adevaruri ale fiecarui cult sau religie.
4) Problema e ca fiecare o intelege doar cum se potriveste conceptiilor lui sau ale cultului. Uni au gasit ca scrie de extraterestrii in Biblie, foarte convinsi si ei.
Un indiciu: urmareste in fiecare an unde vine Lumina si apoi ia o decizie, altfel o sa bei/beti apa rece si o sa credeti ca spuneti adevarul.
Reply With Quote