| 
				 Biserica ucisă 
 
			
			Danemarca a votat în 7 iunie 2012 pentru a obliga Biserica Evanghelică  Luterană să săvârșească „căsătorii” între persoane de același sex în  locașurile ei de cult, deși o treime dintre preoții acestei confesiuni  au spus că vor refuza să facă acest lucru.         Parlamentul danez a votat cu o majoritate clară (85-24) în favoarea  obligării bisericilor să facă asemenea ritualuri contrare moralei și  învățăturii creștine, care sunt identice cu slujbele făcute unui cuplu  heterosexual. Legea va intra în aplicare în 15 iunie. Din 1997,  homosexualii puteau primi o ceremonie de „binecuvântare” după slujba  bisericească duminicală.
 Noua lege, adoptată de parlamentari obligă episcopul să găsească un  înlocuitor preotului care nu vrea să săvârșească o asemenea slujbă.  Susținătorul acestei legi este „clericul” danez Manu Sareen, care este  agnostic, și care a numit acest vot „istoric”. Partidul Popular Danez  s-a opus acestei legi. „Căsătoria este la fel de veche cât este și omul  și nu poți schimba ceva fundamental” a spus purtătorul de cuvânt al  popularilor danezi, Christian Langballe. Biserica Evanghelică Luterană  este Biserică de stat din 1849.
 Asistăm la o nouă metodă de persecuție, mult mai periculoasă decât  simpla mutilare și ucidere a creștinilor. Acum creștinii nu mai sunt  trași și duși în arene pentru a fi judecați și apoi uciși pentru  credința lor. Lipsesc coloseum-urile, torturile, dictatele anti-creștine  și jertfele politeiste de pe străzi. Ceea ce este infuzat sistematic în  societate este minimalizarea acestei probleme, o aparență de  normalitate a homosexualității, implementarea de legi care obligă  Bisericile să legitimize anomalia. Statul impune nu jertfele pentru zei,  ci o nouă structură socială contrară moralității creștine și violentă  cu familia tradițională.
 Guvernul nu mai vânează Biserica din exterior, obligând-o să se  refugieze în catacombe, ci îi mutilează prin legislație rolul ei de  arbitru moral și de reper al normalității, o anesteziază sistematic prin  ajutoare financiare, o face dependentă de politic, și apoi o folosește  ca paravan în hotărârile sale anti-creștine. Statul proxenet devine  astfel motorul și agentul distrugerii valorice a unei națiuni întregi,  în care Biserica este redusă la tăcere și la rolul de fantoșă  cultural-tradițională cu scopuri de entertaining spiritual sau de  memorie colectivă.
 Imperiul lui Dioclețian din veacul 4 sau regimul pakistanez de azi  atacă Biserica din exterior și o umple veșnic de martiri. Imperiul  secular occidental corupe Biserica din interior, îi alterează vocația de  veșnicie, o parazitează de conformisme și o șubrezește prin finanțe,  pentru a-i distruge funcția de școală a vieții nemuritoare.
 
 
				__________________Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
 (Părintele Alexander Schmemann)
 |