Subiect: am gresit?
View Single Post
  #27  
Vechi 16.06.2012, 23:25:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este adevarat,dar nu ati citit tot mesajul meu(primul).
Am spus ca si acel prieten a lui Dumitru merita ajutor,dar in ce consta ajutorul?In consolare,intr-o discutie mai lunga,mai scurta in care sa-si spuna oful,sa i se dea ocazia sa fie inteles de cineva apoi sa fie trimis acasa sa se impace cu parintii.
Acestea sunt false drame,in opozitie cu alte cazuri care reprezinta drame reale!
Sau mai bine sa iasa cu el in oras sa vorbeasca cu el face to face,ca omul acela sa treaca peste momentul mai greu din aceea seara,si asa isi proteja si intimitatea . Dar refuzul tot refuz se cheama ,chiar ambalat frumos.E un caz minor,lipsit de importanta si bun de aruncat la cosul cerintelor capricioase ale unora ,si fara raspuns .
Dar ceva ramane totusi .... Acel mic sentiment de dilema,oare am facut bine? Oare nu am ratat o ocazie?
Asta mai ales datorita neobisnuitului intamplarii : nu intotdeauna ne suna cineva noaptea sa ne ceara ajutorul .
Cam seamana cu o pilda spusa de Mantuitor, nu imi mai amintesc unde : " Daca cineva iti bate la usa noaptea sa iti ceara paine , nu te scoli sa ii dai ? "
In acel momente nu mai e ratiune si alte ganduri si calcule ,esti doar tu si el.
De aceea ,oricum am intoarce-o,un mic regret cred ca exista ,ca am simtit aroma desavarsirii ,fara sa o putem atinge.
Reply With Quote