Subiect: ce e de facut?
View Single Post
  #20  
Vechi 06.10.2007, 19:56:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ispita,iuda stie ce spune si pot confirma ca este adevarat in satul cu pricina (nu-i pot mentiona numele fiindca ea nu vrea acest lucru)chiar se intampla aceste grozavii..ce nu-ti vine sa crezi?si nu arunca cu noroi spune ceea ce se intampla acolo,e f.grav ca nimeni nu ia masuri,de ce nu va inmormantati mortii laolalta cu ai nostri daca nu aveti locuri.de ce nu acceptati sa oficieze slujbele un preot ortodox autentic..voi va luati de calendar altii talmacesc Sf.Scripturi numai ei stiu cum...zi-i cum vrei tot erezie este..voi pastrati doar in aparenta aceleasi date ca in trecut..in spatele lor se ascund niste realitati astrale neconforme cu regulile date de Sf.parinti pentru stabilirea datei Pastelui.
Sa tragem concluzia ca Biserica Ortodoxa pe stil vechi este una cu cea adevarata?
Desi ati pastrat dreapta credinta nu mai indepliniti conditia aIIa a apartenentei la Bioserica,devenind schismatici prin separarea de ierarhia canonica..pentru a va institui o ierarhie proprie(alesii aceia cu nume ciudate),paralela cu pierderea continuitatii apostolice si la voi ca si la eretici..si i-am raspuns si lui Ory de ce sunt atat de indignata.Adica esti cu un pas in fata tuturor religiilor si deodata te ratacesti..hirotonesti altfel de preoti,altfel de episcopi..ai nostri nu sunt destul de vrednici???????Daca Sf.Ciprian a spus:"Unde este episcopul este si Biserica"..rezulta draguta ca episcopul ramane episcop cat timp face parte dintr-un Sf.Sinod!!!!!!!!!Episcopul care se separa cu ceva de ceea ce a marturisit la hirotonie cade din har,pierde continuitatea apostolica si nu mai poate face hirotonii..Adica este ERETIC!!!!!!!!!!De admirat la voi nu este nimic...habotnicia cu care tineti calendarul(va invit sa cititi ce spune LulY)
Daca recunoasteti ierarhia canonica a Bisericii dupa modelul Sf,Munte Athos imi scot si eu palaria..pana atunci ma declar plictisita de sporovaiala voastra despre calendar.Este de doi bani.Poruncile nu pot fi schimbate peste noapte ca aveti voi viziuni.Draga ispita cu persoana ta nu am personal nimic,ma plictiseste ceea ce sustii.
Inmormantati-va soro mortii laolalta cu ai nostri ca nu se apuca in groapa sa faca propaganda religioasa!:angry:
Reply With Quote