Subiect: DOAMNE AJUTA
View Single Post
  #18  
Vechi 07.10.2007, 18:53:59
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_s_s
nu este deloc adevarat ... am fost la intalniri natioanale si internatioanale ale tineretului catolic (la ortodocsi nu se face asa ceva) si au fost o multime de programe constructive... la catolici se face educatie religioasa serioasa...bineinteles doar pentru cei care vor ..daca te duci intr-o biserica ortodoxa si in una catolica ..de departe gasesti mai multi tineri in cea catolica ..
Ai fost si la asa ceva:


[size=1]Tabăra ECUMENICA din Tg. Lăpuș, exemplu concret de formare în spiritul umanismului integral



ECUMENICA
TABĂRA PENTRU TINERET
TG. LĂPUȘ, 16-23 august 2006
Ediția a VIII-a
Această tabără nu e doar una religioasă, ci și una cultural-socială. Pe lângă conferințele zilnice susținute de personalități ale lumii religioase și laice, în fiecare an reînviem spiritul Evului Mediu printr-un carnaval medieval de anvergură, cu muzică și dansuri medievale, cu personajele cetății medievale (regele, regina, bufonul, curteni, călugări, saltimbanci, vrăjitoare, prințese etc);
Organizăm excursii prin Țara Lăpușului, la biserici monument, la gospodari ce mai obțin var ca și acum 1000 de ani sau cărbune din lemn, nopți de veghe cu lumânări pe lacuri, concursuri sportive, de cultură generală, de creativitate, de pictură, distractive etc.
În 2001, tinerii (peste 150) au avut posibilitatea să fie ziariști pentru o zi, să ia interviuri, să aplice chestionare despre tabără.
S-au făcut castele din nisip și modelaj în lut, au fost seri de folclor (mituri populare prezentate de profesori universitari într-un mediu natural fermecător).
Toată lumea a învățat să lucreze cînepa, de la cules pînă la obținerea pânzei și menținerea ei, folosind unelte de pe vremea străbunicilor: meliță, urzoi, vârtelnițe, fusăriță, răschitorul, ciubărul, cujeica, războiul de țesut, durgalăul, maiul, ticlazăul; să taie lemne cu securea, să mulgă vaca etc., în cadrul unui concurs de reînviere a tradițiilor.
S-au făcut excursii pe munte, am vizitat mine părăsite și am cules afine cu pieptenele special confecționat. Seara s-a aprins focul de tabără și s-a cîntat și dansat la un concert folk live.
Tabăra a presupus și vizite la meșteri populari – sculptori în lemn de porți maramureșene, troițe, măști, icoane, de asemenea vizite la spital și la săracii din oraș, cu pachete de mâncare.
Am imaginat și o călătorie inițiatică la Locurile Sfinte (simbolizate în acest caz de Mănăstirea Rohia – situată la 7 km de Tg. Lăpuș). Călătoria se desfășura pe un drum de țară și prin pădure. Au fost 7 etape, cu 7 încercări diferite. Echipele plecau la 10 minute diferență una de alta. Tinerii au trebuit să poarte câte un rucsac plin cu bolovani (simbolul păcatelor noastre), de asemenea să-și formeze un lider din mers (având în vedre că echipele au fost formate pe loc, tocmai pentru a-i pune în situații-problemă), care să încurajeze membrii grupului, să-i sfătuiască.
Drumul spre mănăstire era complet necunoscut „pelerinilor”, aceștia fiind ghidați de semne făcute pe copaci sau pe iarbă (unele făcute în mod intenționat pentru a deruta); toți trebuiau să gândească rapid și într-un mod creștin deoarece aveau de trecut mai multe probe-încercări: de cultură generală, proba bunului Samaritean, proba de îndemânare – prinderea cu gura a unor mere dintr-un lighean cu apă), salvarea unui păgân muribund (un student la teatru a jucat perfect rolul păgânului în agonie) de la pedeapsa iadului, prin botezarea lui cu apă însoțită de semnul crucii; proba de dans și de muzică a constat în improvizarea unui dans pentru o melodie la fel de improvizată, apoi proba de rezistență și „alpinism”: în mai puțin de 2 minute au trebuit să se cațere pe unul sau doi membrii ai grupului pentru a păstra cât mai puține picioare pe pământ; proba 7: pentru că era luni au trebuit să scrie pe o foaie tot ce își mai aminteau din Evanghelia zilei precedente. Totul s-a terminat cu vizita la Mănăstirea Rohia (locul unde a trăit și este și îngropat Nicolae Steindhardt), unde am putut vedea Marea bibliotecă și vestitele ei volume, colecția de cărți vechi și icoane, altarul de vară, capela, toate învăluite într-o poezie blândă, văratică.
Concluzia acestui traseu de inițiere era că oricâte încercări avem de depășit în viață, nu trebuie să ne îndepărtăm de Calea cea Dreaptă.
În 2002, întâlnirea de la Tg.Lăpuș s-a vrut mai mult decât o tabără de vară. Am invitat tineri din toată țara în intenția de a inaugura o întâlnire a tineretului creștin de pretutindeni. Au fost invitate personalități profesori, preoți, scriitori de toate genurile pentru a ține conferințe-discuții cu tinerii și adulții.
La acțiunile din anii precedenți (revăzute și îmbunătățite) s-au adăugat foarte multe lucruri inedite:

concursuri de regionalisme și arhaisme, de citate celebre, parodii după melodii populare sau de muzică ușoară, poezie dadaistă;
* lansarea pe apă de mesaje pacifiste, creștine, în sticle (s-au schimbat rolurile: salvatorii ne-am vrut noi, iar naufragiații – mai mult sau mai puțin – vor fi fost cei ce-au pescuit și citit scrisorile noastre de iubire și prietenie);

* ziua scriitorilor: vizita unui grup de scriitori ardeleni, conduși de d-l redactor de televiziune Radu Țuculescu de la TVR Cluj; am ascultat scriitura fiecăruia în mijlocul singurului muzeu de sculptură în aer liber din România – Muzeul Florian (situat la 4 km de Tg.Lăpuș);

* prezentare de modă medievală bluff (gen vrăjitoare pe mătură, rege detronat, călău cu spînzurătoare portabilă, înghițitor de flăcări cu extinctor etc.);

* concursuri sportive: fotbal, baschet, poligon de biciclete, ștafete, concursuri de înot, discoteci în pijama, întreceri distractive (ex.: cum facem mămăligă la ceaun, mâncare chinezească: cine termină primul-întrecere pe echipe), probe pentru acordarea de prim ajutor în situații extreme, alpinism etc.;
...............

În 2005, parcursul spiritual al tinerilor a fost ghidat pas cu pas de călugărul carmelitan Adolfo Scandura, care a și susținut colocvii zilnice despre păcatele capitale, antrenând toate echipele într-un adevărat maraton al cunoașterii de sine.


...............

Acest mozaic de acțiuni, cimentat cu prietenie și iubire de aproapele, nu face decât să pună în evidență convingerea noastră că pe Dumnezeu îl găsești și în jocuri, dans sau muzică sau, și mai simplu, te găsește El atunci când râzi, când sari, cânți sau scrii.
Pr.Silviu Hodiș
...................

Primul obstacol a apărut de la însuși Dumnezeu sub forma unui drum inundat, dar pe care l-am trecut cu picioarele, nu speriindu-ne de apa ce ne intra în încălțăminte și ne uda pantalonii, ci bucurându-ne ca niște copii care pot, în sfârșit, să simtă cum se topesc în natura din jur. Toată apa aceea ne-a făcut să râdem și să glumim pe seama ei ori de câte ori ne aduceam aminte.
Am alergat spre prima probă, privind cu nesaț dealurile împădurite din jurul nostru. Când am ajuns aici, o idee i-a venit unuia dintre noi și asta ne-a ușurat munca.
Părea așa de ușor…
La a doua probă un cuvânt este de ajuns pentru a ne organiza și totul venea parcă de la sine.
Pas cu pas ne-am descoperit unii pe alții. Strigătul de încurajare nu ne-a părăsit nici o clipă simțind cum ne leagă în câteva clipe pentru eternitate. Strigam cu toții din tot sufletul către Dumnezeu o rugăciune, apoi alta și alta…
Pădurea răsuna de vuietul uralelor, iar dealurile ne răspundeau cu ecoul lor. Puterea și însuflețirea ce ne doream se întorcea la noi prin fiecare copac, prin fiecare frunză, piatră sau fir de iarbă. Nu mai era frig, nici oboseală, ci doar o bucurie sinceră, ce creștea în noi precum aburii din dealurile mustind de apa ploii.
Probă după probă ne îndeplineam lucrarea cu zâmbete în suflet și căutări de laudă.
Simțeam cum hainele se lipesc de mine, iar în palmă sudoarea picura pe pământ, contopindu-se cu a celui din urma mea. O clipă l-am privit în ochi, mi-a zâmbit și s-a întors spre cel ce îl urma, spre ai oferi mai departe o privire vie și un zâmbet.
Am străbătut drumul, am înfruntat pădurea, am luat dealul în piept pe cărările lui înguste până când, într-un sfârșit, măreața turlă a bisericii a răsărit dintre vârfurile copacilor.
Ne apropiam alergând și strigând de bucurie până când, în fața unei porți, ne-am oprit uimiți: Rohia!
Soarele de seară sufla aur pe acoperișurile și zidurile mănăstirii. Străluceau icoanele, împletind lumina lor cu căutările vecerniei ce păreau să legene încetișor pădurea.
Emoționați, nu îndrăzneam nici unul să spunem ceva. Ne auzeam răsuflarea unul altuia. Pășeam încet, parcă să nu tulburăm pacea aceea sfântă ce domnea peste tot.
Ne-am apropiat mai cu îndrăzneală, spălându-ne fețele de noroi și apoi închinându-ne la sfintele icoane.
În fața bisericii, ne-am adunat în curând cu toții, privind în jurul nostru cu fericire: „A meritat totul!”
Pe drumul spre întoarcere ne priveam unii pe alții și ne vorbeam. Era în noi ceva nou și frumos, iar în ochii celui de lângă mine vedeam un om, un om aparte: prietenul meu.
E plin pământul de prieteni, dar uneori, în vâltoarea vieții, te întâlnești pe drum cu tine însuți.
[/size]

http://www.oecumene.radiovaticana.org/rom/Articolo.asp?c=90659


Reply With Quote