View Single Post
  #96  
Vechi 27.06.2012, 13:18:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Domnule Alin, recitind topicul m-au amuzat posturile dvs.DE ce?
Intr-o prima faza militati ptr utilitatea vaccinurilor, acuzati inconstienta parintilor care nu isi vaccineza copiii.
Da, inconstienta exista pentru ca desi se pare unii sunt f. la punct cu efectele secundare ale vaccinarii, nu sunt deloc la punct cu efectele secundare ale bolilor pentru care se face vaccinarea - statistic vorbind mult mai grave si mai dese.

Citat:
Apoi reveniti cu alte mesaje, din care am dedus:
MS nu e tocmai o institutie demna de incredere
Da, dar nu ei au descoperit vaccinarea sau produc vaccinuri.

Citat:
vaccinurile care se fac in maternitati nici macar nu au un ambalaj care sa contina cateva informatii de baza, se prezinta doar in fiole lipsite de eticheta
Asta a spus asistenta in ceea ce priveste vaccinul BCG< de ce a spus asa, ramane un mister.
Ce pot sa ghicesc: lot expirat sau apropiat de termenul de expirare desi am impresia ca in acea perioada se rezolvase problema penuriei de vaccin BCG.

Citat:
a fost schimbate loturile de vaccinuri cu unele produse in Coreea(insasi asocierea cu Coreea lasa mult de dorit)
Ai citit gresit, sunt produse in Buligaria sub licenta coreeana (LG).
Fiind produse in UE, autorizatia de productie s-a dat probabil dupa normele UE.

Si nu e usor sa obtii o autorizatie pentru productia de vaccin.

Citat:
Anumitor loturi expirate de vaccinuri li s-a prelungit valabilitatea "Doar pe hartie"
E vorba doar de vaccinul BCG si a fost o chestie oficiala, cei care doreau puteau sa-l refuze.
Oricine se poate uita pe cutie sa verifice termenul de valabilitate (cu exceptia cazului particular mentionat mai sus unde poate cu insistente se putea obtine totusi o informatie mai exacta)

Citat:
Cred ca ideea formulata de anumiti useri ati sustinut-o foarte efcient, si culmea...in mod indirect.
Multumiri:)
Pai sa fac un rezumat a ce au sustinut alti "useri" si poate de data asta citesti mai cu atentie:

1. Vaccinurile mai mult imbolnavesc decat previn (afirmatie bazata pe informatii aiuristice neverificate)

2. Bolile "copilariei" sunt inofensive (ignoranta crasa, nici cand le pui informatia sub nas nu sunt in stare sa o asimileze)

3. Alte boli ca poliomelita, tetanosu se previn si trec usor cu tratamente banale.

Eu as zice ca nu se potrivesc deloc.

Citat:
In urma posturilor dvs am un motiv in plus sa nu imi vaccinez copiii. De ce i-as vaccina cu un vaccin produs in Coreea, ambalat in fiole lipsite de eticheta, transportate in conditii lipsite de siguranta si mai mult expirate dar totusi "neexpirate" pe hartie?Si mai ales oferite gratis de o instituite care numai de binele populatiei nu mi se pare ca se ingrijeste si care, asa cum spuneati, nu inspira incredere?
Am remarcat niste postari anterioare ale tale destul de pline de bun simt, cu o anumita coerenta logica si care intr-un fel le-am crezut produsul unei gandiri personale nu "copy/paste" -uri ca ale dl. "antiecumenism".

Acum vad exact contrariul, un colaj aiuristic de afirmatii rupte din context puse cap la cap doar doar sa iasa o idee preconceputa.

Si cu toate ca am intalnit multe astfel de evadari mentale de la realitate care preferam sa le cred cvasi-exclusiv rodul educatiei neoprotestate, as putea sa va acord premiu I pentru a dvs.

Citat:
Aici(in minunatul sistem al vaccinurilor) e vorba de ignoranta, de prostie sau de rea vointa?
La fel as putea afirma si despre ceea ce ati scris mai sus: e vorba de ignoranta, prostie sau rea vointa de a intelege anumite lucruri, zic eu, elementare?

Citat:
Din punctul meu de vedere, orice comentariu ulterior din partea dvs referitor la topic devine de prisos....
Din punctu meu de vedere, am sa comentez oricum (:
Reply With Quote