View Single Post
  #111  
Vechi 27.06.2012, 23:41:59
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.

Acum inteleg mai bine. Dar nu imi este clar in ce consta aceasta "exuberanta carismatica". In exemplul dat de mine, acea mama doar s-a rugat in biserica, ca orice om care se roaga, ce este exuberant aici? Iar la cealalta vindecare la care a participat prietena mea, nu am fost de fata, iar ea nu mi-a povestit de vreo exuberanta, dar pe de alta parte, italienii in comparatie cu alte natii sunt din fire exuberanti in viata de zi cu zi fara sa fie "carismatici", sau poate ca in felul lor sunt carismatici :) Deci cred ca trebuie definit putin acest termen de exuberanta, pentru a putea intelege despre ce este vorba.

Citeam la un moment dat ca anumiti protestanti canta la chitara si danseaza in timpul slujbelor motivand acest comportament la nu mai imi aduc aminte cine din Vechiul Testament care multumea lui Dumnezeu in acest fel. La vremea respectiva am verificat si asa era, deci si acela din Vechiul Testament ar fi fost foarte exuberant in comparatie cu sobrietatea bizantina. Sa insemne asta oare ca aceasta sobrietate este ceva absolut divin iar restul exuberantelor vin de la cel rau, sau pur si simplu este vorba de temperamentul unor oameni/natii care nu are nimic de a face cu divinul sau necuratul, temperament care se manifesta si in modul in care aduc slava lui Dumnezeu si i se roaga Lui? Chiar si in marturia cu Sf. Nectarie apare ceea ce am trait si eu: rugaciunile facute in mod sobru dupa ritual nu sunt neaparat ascultate, ci a fost ascultata rugaciunea facuta in mod natural, cu cuvinte proprii, cu off-ul propriu si cu temperamentul propriu. Am experimentat si eu acest lucru, si aceasta m-a facut sa inteleg ca rugaciunea ritualica este exact ceea ce a spus Domnul sa nu facem, pentru ca asa faceau paganii. Marturia adusa cu minunea sf. Nectarie m-a edificat si mai mult in acest sens, mi-a confirmat ca este absolut ortodox ceea ce traisem eu chiar daca nu se incadra in optica bizantina a Bisericii Ortodoxe.

Iar preotul catolic de la Medjugorje care o avea in fata pe femeia ce i se spovedea fara ca el sa inteleaga o boaba? Cu ce putere a putut el intelege ceea ce spunea femeia si a putut sa ii raspunda pe limba ei pe care acest preot nu o cunostea? Toate s-au intamplat dupa ce el, in disperare de cauza, i s-a rugat lui Hristos intrebandu-l ce sa faca cu acea femeie. Si aceasta este o roada buna, preotul a spovedit-o pe femeie prin darul primit de a vorbi o limba necunoscuta lui, si este tot o roada a Duhului Sfant. Aceasta marturie mi-a fost trimisa de o alta prietena catolica misionara in China, mi-a trimis-o ca raspuns la acuztiile mele cum ca Biserica Catolica nu ar mai avea Duh Sfant. Asta cum se mai explica? Acum, dupa celelalte marturii ortodoxe primite aici, sunt sigura ca daca si ortodocsii s-ar spovedi la preoti straini si nu numai la duhovnicul lor, asemenea minuni (de a vorbi o limba straina necunoscuta) s-ar intampla si in Biserica Ortodoxa.

Multumesc de raspuns.

Last edited by Adrianna; 27.06.2012 at 23:49:46.
Reply With Quote