View Single Post
  #19  
Vechi 01.07.2012, 15:55:02
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit In incheiere

In fine, parerea mea este ca TREBUIE sa existe o Biserica Ortodoxa Romana RUPTA si INDEPENDENTA de actualul BOR. Si asta pentru ca cetateanul sa aiba dreptul de a-si alege preotul si nu sa-i fie impus unul. De asemeni se vor limita mizeriile care se petrec in BOR si care nu permit asteptarea judecatii de apoi. Un exemplu personal: soacra mea din com. Blajani jud. Buzau avea dreptul sa fie inmormantata in cripta stramosilor sai. Preotul a considerat normal sa-i atribuie cumnatului sau ( al preotului ) acea cripta iar soacra mea trebuie sa se descurce. Dupa isprava, acel preot a devenit secretar in "episcopia buzaului". Poti da in judecata ? NU. Pentru ca cimitirul apartine bisericii. Un prieten al meu care ar fi trebuit sa fie preot munceste din greu in Spania pentru a agonisi spaga necesara la episcopie. Si banuiesc ca exemple aveti si voi destule. In concluzie, BOR are nevoie de o alternativa pentru a se curati. Altfel enoriasii nu se vor mai duce in bisericile lor ( ca si mine de altfel ).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008;
Caterisitul respectiv nu mai poate sluji conform canoanelor nici daca ar avea dreptate. Asa ca...
Da au fost caterisiti din BOR si au fost unsi in Biserica Ortodoxa a Romanilor din Ucraina. Asa ca nu consider ca aveti dreptate

Last edited by euroloser; 01.07.2012 at 16:08:45.