View Single Post
  #7  
Vechi 08.10.2007, 18:19:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai e destul de simplu. Bogatului nu i-ar place oricum in RAI! Toata viata s-a obisnuit sa se distreze si ca atare timp de rugaciune nu prea a avut. Daca vrei ii lipseste "antrenamentul" pentru rai. Ii lipseste dorinta de a fii linga Dumnezeu, de a-L slavii de a se bucura ca a ajuns linga EL. Nu-i place sa fie egal cu Lazar in Rai. El a fost "cineva" toata viata. Acolo in Rai dupa conceptia lui este prostimea care s-a ocupat cu mersul la biserica, milostenia, postul...... Raiul lui este unul islamic adica cu desfinari si orgii de tot felul. Pentru asta s-a antrenat si asta o doreste.
Vezi tu pentru unii o ora jumatate de Liturghie este prea putin in timp ce pentru altii este o tortura fara sfirsit. Aceeasi Liturghie.Acum transpune la Vesnicie si da-ti seama ce inseamna pentru bogat o Liturghie nesfirsita!
Lazar pe pamint nu i-a ramas decit sa traiasca cu Dumnezeu in gind cu speranta ca va face parte dintre cei fericiti de Domnul Iisus care se vor satura.Toata viata lui a fost probabil o rugaciune........
Eu te inteleg si pe tine. Si mie imi este frica ca nu-s "antrenat" pentru o vesnicie in Rai. Sau altfel spus dupa dreptate nu prea am ce cauta acolo. Dar pe linga frica asta mai fac ceva: incerc cu fiecare zi care mi-a dat-o Dumnezeu la dispozitie sa fiu mai pregatit de rai. Incerc. Activ. Iar restul sper in ajutorul Maicii Domnului, a sfintilor "mei", a celor mintuiti din neamul meu a celor care vor urma dupa mine si carora un cuvint de al meu sau o fapta de a mea i-au facut sa faca lucruri placute lui Dumnezeu. Si mai sper mai ales ca Iisus este mai mult bun decit drept.
Reply With Quote