View Single Post
  #117  
Vechi 09.07.2012, 18:34:28
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaMC Vezi mesajul
Va multumesc foarte mult pentru raspuns,nici nu stiti cat imi e de folos.Nu m-am incumetat pana acum sa citesc Paraclisul tocmai din cauza ca nu stiam exact cum s-o fac,de mare ajutor imi sunteti.Mii de multumiri!

Draga mea Raluca, iti vin si eu in ajutor (macar putin) cu acele mici rugaciuni pe care nu le ai si anume:

1. Al Sfantului Dionisie

Bucura-te, al Zackintului fiu stralucitor, inainte statator al Eghinei si al Strofadelor mare pazitor, bucura-te, al Bisericii nou luminator, de trei ori fericit, a arhiereilor fala, o, Dionisie.

2. Al Sfantului Gherasim

Al Peloponezului dumnezeiesc vlastar si al Kefaloniei mult pretuita comoara si a toata Elada stralucitoare si noua podoaba, Gherasime cu dumnezeiesc cuget, pazaste-i pe robii tai.

3. Al Sfantului Spiridon

Bucura-te, a Trimitundei frumusete, bucura-te al celor din Kerkira preaintelept tamaduitor, bucura-te, al Treimii dumnezeiesc graitor de taine, a Parintilor mare fala, Spiridoane Sfinte!

4. Al Sfantului Nicolae

Al orfanilr aparator si al vaduvelor, al flamanzilor hranitor si al saracilor indestulator, al robitilor izbavitor si al celor aflati pe mare mantuitor, te-am dobandit, Preafericite, intelepte Nicolae.

5. Al Sfantului Kripsus

Bucura-te, al Eghinei luminatorule si al dumnezeiescului Pavel preasfant ucenic, Apostolule al Domnului, dumnezeiescule Krispe, pe cei ce pe tine te canta, mantuieste-i cu sfintitele tale mijlciri.


Sper sa iti foloseasca!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote