View Single Post
  #161  
Vechi 10.07.2012, 23:35:31
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
26. Glykys ...............................................= J. 05.07;
27. Zaharia ............................................= V. 06.07;
28. Zaharia ............................................= S. 07.07;
29. Zaharia........................................... . .= D.08.07;
30. IOLANDA ...........................................= L. 09.07;
31. IOLANDA ..........................................= M. 10.07;
32. IOLANDA.......................................... = Mi. 11.07;
33. Glykys ..............................................= J. 12.07;
34. FLORINA ...........................................= V. 13.07;
35. FLORINA ...........................................= S. 14.07;
36. Teodora ............................................= D.15.07;
37. Cristiboss ..........................................= L. 16.07;
38. IonelaC .............................................= M.17.07;
39. Yasmina ............................................= Mi.18.07;
40. Zaharia .............................................= J.19.07;

Vorba lui Creanga : nu stiu altii cum sunt dar eu ... desi sunt zilnic inconjurat de suferinta umana, atunci cind vad un copil care sufera enorm sau de boli incurabile (ca asa le zic oamenii !) imi vine sa ma duc si sa ma ghemuiesc facindu-ma mic , mic de tot intr-un colt al chiliei mele si de acolo sa ii pling lui Dumnezeu toata durerea mea despre cit de mult poate patimi finta umana pt. nechibzuinta ei (de cele mai multe ori), desi El insusi este izvorul vietii si al nemuririi ca si al dragostei.
Sa il rog printre lacrimi ca macar pt. un lucru bun, cit de mic, din acel copil , ori din parintii lui , ori din mosii si stramosii lui , ori din cei ce se roaga pt. el , oricine ar fi acestia, sa crute viata copilului si sa il intoarca din suferinta si desnadejde iarasi intru sanatate cu pace si bucurie !
Dar mai stiu ca judecatile omului nu sunt asemenea celor a lui Dumnezeu , iar viata cu adevarat nu este numai cea de aici de pe pamint ci cea in vesnicie .
Cine vrea sa cunoasca cu adevarat fata cea mai grea a suferintei umane (cit si multa puterea a omului de a duce, de a suferi !) sa slujeasca ca voluntar, macar o luna, intr-un spital de oncologie.
Cred ca in aceste imprejurari , acesti bolnavi spun de fiecare data precum sfintii inchisorilor : Doamne , da-ne puterea de a rezista pina la capat sau ia-ne viata !

Este multa suferinta pe pamint , si asta numai pt pacatele noastre si ale parintilor si stramosilor nostrii . Iar Dumnezeu ramine de multe ori doar un tablou religios agatat pe un perete intr-o rama pricopsita, chiar si in aceste conditii !


Fie ca bunul Dumnezeu sa ierte si sa isbaveasca pe toti copii in suferinta , sa ii acopere cu milele sale si sa ii intoarca degraba iarasi intru sanatate si asa sa ii daruiasca iarasi parintilor lor ! AMIN !
Simona pentru data de 20-07 .Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote