View Single Post
  #140  
Vechi 11.07.2012, 12:46:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"De regula" - bine ai spus.

Pentru ca daca un adventist de ziua a saptea (non-reformat) vrea sa se inroleze intr-o unitate combativa, "biserica" ASZ nu-i interzice, poate sa impuste, sa taie, sa impunga
Biserica AZS învață și recomandă, ea nu poate interzice nimic. Dacă vreun membru al ei vrea să ucidă, să fure, să înșele, etc., nu i se poate interzice. La fel cum nici Biserica Ortodoxă Română nu poate interzice aceste fapte penale, în consecință închisorile din România gem de astfel de ortodocși.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar reformistii, nu accepta sub nici un chip inrolarea, de fapt acesta a fost unul din motivele principale de "divort" fata de organizatia oficiala, dupa cum s-a mai si spus si dl AZS ori nu stie ori se face ca nu stie.
Poate un creștin să se împotrivească înrolării în caz de război? Poate el opri războiul, poate doborî guvernul, poate schimba legea marțială? Nu poate! În schimb poate face un singur lucru: poate alege să nu ucidă. În rândurile noastre mai sunt încă veterani de război care nu au ucis, și uite că n-au fost uciși de dușman (cum zice regula soldatului)!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desigur, un AZS poate invoca motive de constiinta si principiile "bisericii" sale pentru a-si pazi pielea intr-o situatie in care inrolarea este obligatorie.
Cat de departe poate merge cu argumentul asta depinde de situatia concreta
"Situația concretă" zice că mulți adventiști nu și-au "păzit pielea", ci au făcut ani grei de pușcărie pentru că au refuzat să lucreze în armată, deci teoria ta este o pură speculație.
Reply With Quote