View Single Post
  #789  
Vechi 13.07.2012, 14:30:55
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Domnule Eugen,

Pe un alt topic la care vad ca intre timp ati mai scris cate ceva postasem special pentru dvs. urmatoarele:

Pasajul II Cor 15,56 nu exista, Epistola a doua catre Corinteni avand doar 13 capitole. Pasajul este din prima epistola, nu a doua.

"56. Și boldul morții este păcatul , iar puterea păcatului este legea."

Comparati acest verset cu urmatoarele din Romani cap. 6 care spun acelasi lucru:

"16. Au nu știți că celui ce vă dați spre ascultare robi, sunteți robi aceluia căruia vă supuneți: fie ai păcatului spre moarte , fie ai ascultării spre dreptate?
[...]
23. Pentru că plata păcatului este moartea , iar harul lui Dumnezeu, viața veșnică, în Hristos Iisus, Domnul nostru."

A crede in cuvantul exprimat de Ap. Pavel nu numai ca nu este ceva juridic dar este purul adevar care se vede si cu ochiul liber in jurul nostru si nu este de dispretuit ci de plans. Asa cum a doua parte a ultimului verset citat este adevarata, tot asa este si prima. Nu numai moartea duce la pacat dar si pacatul duce la moarte, si tot asa intr-o spirala negativa in cadere libera daca nu se lupta pe cele doua cai: impotriva mortii prin botez cu Duh Sfant si deci renastere, dar si prin lupta impotriva pacatelor cu ajutorul Domnului.

---------------------

Deci este vorba de I Cor 15, 56.
Iar problematica discutata are doua aspecte:
1. Plata pacatului este moartea
2. Moartea este bold pacatului

Dvs. negati primul aspect pentru a-l sustine pe al doilea in timp ce in Biblie ambele sunt adevarate iar in viata de zi cu zi idem: pacatul duce la moarte duhovniceasca iar omul mort duhovniceste se afunda si mai mult in pacat.

--------------

Facultatile de Teologie le-am inceput anul acesta, atat Ortodoxa cat si Catolica.
La catolici o fac la seral (ca sa folosesc o expresie de la noi) iar anul acesta s-a studiat Filozofia si stiintele cognitive cu antropologia filozofica.
Iar cea ortodoxa o fac la distanta si avem intalnire cu profesorii o data pe trimestru pentru a ne indica ce si cum trebuie pregatit pentru examene. Este vorba despre Institutul de Teologie Ortodoxa Saint Serge din Paris.
Iar daca ati citit postarea 50 de pe Topicul "Gandirea patristica sau viata in Hristos" deschis de Pelerin spre rasarit, ati vazut cam cum s-a desfasurat aceasta intalnire cu profesorii (o parte din ea). Nu stiu dvs. cat timp de studiu aveti dar eu muncesc in medie de dimineata de la 9 pana seara la ora 19 (cu mica pauza la pranz si foarte scurta una dimineata si una dupa-amiaza) iar pentru ceea ce fac eu ca meserie am o tona de altele a citit, deci timpul meu de studiu este limitat si impartit, asa ca ma intereseaza mereu raspunsuri directe la intrebari si in limita timpului sa studiez cele care clarifica intrebarile puse. Cititi postarea 50 de la Gandire Patristica si dupa aceea sa va dati cu parerea unde studiez si unde nu.
Si apropos de sfintii catolici, profesorii mei au fost categorici: nu sunt recunoscuti de BO nici unul de dupa 1054 dar este permisa studierea invataturii lor pentru ca putem oricand invata ceva, nu numai de la catolici dar si de la atei si altii.

Multa pace!

Last edited by Adrianna; 13.07.2012 at 14:37:19.