View Single Post
  #23  
Vechi 19.07.2012, 16:48:53
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi se pare, totuși, că glykys, dorind un forum mai curat, mai puțin lumesc, n-a dorit să se pună pumnul în gură cuiva, să se limiteze libertatea de exprimare. A făcut un apel la revigorarea unor topice specifice credinței ortodoxe, o chemare la implicare în temele de care și Cezar vorbea, și mai multă abținere de la discuțiile lumești. Fără, însă, a apela la o cenzură a admin-ului, mi se pare mie.
Cred că asta a înțeles prin primenire: nu eliminarea unora, ci o chemare la pocăință (metanoia - înnoirea minții, a gândirii, a purtării) pentru toți forumiștii.
Ei bine, pacificatoriule, asa sa deie Domnul sa fie!
Dar s-a inceput prost. Si fix impotriva dorintei.
Ceea ce arata ca unde e ceva mic si alb, imediat in proximitate apare si ceva mare si negru...

Iti mai amintesti de lungile noastre discuti despe autosabotare?.... Cred ca e un moment prielnic acum.

Iar solutia e simpla: cine vrea sa anime topicuri bune, sa stea ACOLO, pe acele topicuri si sa faca acolo ceva bun. Nu sa umble ca Voda prin loboda, nu sa faca pe INSPECTORUL forumului, nu sa se poarte ca SUPRAVEGHETORUL puscariei, cercetind prin vizete ce mai fac unii si altii prin celulele lor (adica inlauntrul unor topice).

Ah, sunt satul de copiii-politisti, de raportori si turnatori, de inspectori pe care nu ii cheama nimeni la acest rol ci se erijeaza singuri, fascinati se pare de un dubios mod de a se imbiserici (auzi!)...

Hai sa ne vedem fiecare de treaba noastra, acolo unde ne trage inima.

In ce ma priveste, am spus destul pe acest topic. Altceva nou nu mai am de zis. ma intorc la topicele mele preferate, cu mai multa atentie la Patrologie, la Apostol ...
Reply With Quote